Pro milovníky, ale i odpůrce vaření bude od příštího roku na trhu dostupná technologická novinka – tiskárna na jídlo. Pro jedny může znamenat možnost vydovádět se při vaření, pro druhé vidinu nenáročné přípravy večeře.

Firma Natural Machines sídlící v Barceloně už před časem představila svou tiskárnu nazvanou Foodini, kterou chce v druhé polovině roku 2015 uvést na trh. Místo plastu využívá stroj jedlé ingredience, které vytlačuje z nerezové kapsle. O nové technologii píše zpravodajský server CNN.

"Jde o stejnou technologii jako u tiskárny na plast, jen u plastů je jeden bod tání, zatímco tiskárna na jídlo pracuje s různými teplotami, konzistencemi a texturami," popisuje jedna ze zakladatelek firmy Lynette Kucsma. "Také gravitace je trochu proti nám, jídlo svůj tvar nedrží tak dobře jako plast," dodává.

Samozřejmě nejde o jedinou tiskárnu na jídlo, na které se ve světě pracuje. Firma však tvrdí, že jejich tiskárna jako jediná dovede vytvářet široký sortiment jídel od sladkých po kyselé, a patří tedy mezi nejpokročilejší.

"V podstatě jde o miniverzi potravinového závodu s velikostí trouby," říká Lynette Kucsma s tím, že v počáteční fázi bude jejich tiskárna určena hlavně po profesionály. Uživatelská verze bude následovat hned poté s cenou kolem tisíc dolarů za kus.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se