Asi patnáct tisíc vysokoškoláků, akademických pracovníků a pamětníků se 17. listopadu 1989 sešlo na Albertově při odpoledním shromáždění k uctění památky Jana Opletala, kterého zastřelili nacisté v roce 1939.

Setkání skončilo asi po hodině, pak se průvod vydal po ohlášené a schválené trase na pražský Vyšehrad k hrobu básníka Karla Hynka Máchy. Odtamtud dav po nějaké době pokračoval do centra města se záměrem dojít až do Opletalovy ulice u Václavského náměstí.

Tato část trasy už povolena nebyla. Poprvé pořádkové jednotky proti studentům zasáhly na křižovatce u Botanické zahrady. Průvod se potom obrátil a Plaveckou ulicí vyšel na nábřeží Bedřicha Engelse (dnes Rašínovo). Po nábřeží došel až k Národnímu divadlu.

Ve 20.25 na demonstranty zaútočili příslušníci oddílu zvláštního určení, tzv. červené barety. Brutálně napadali nejen studenty, ale všechny, kdo se nacházeli v nejbližším okolí zásahu. Zraněno bylo na 600 lidí, nejmladšímu bylo 13 let a nejstaršímu 83 let.

Podívejte se na celou trasu a proklikejte si klíčové body:

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist