Změna systému lázeňské péče postihla před dvěma lety Lázně Darkov. Výrazný úbytek pacientů způsobil, že léčebné centrum muselo zavřít několik budov v historické části.

První lázeňské budovy vznikaly v areálu ve druhé polovině 19. století. Z této doby se dodnes dochoval například secesní Společenský dům. Na začátku 20. století pak výstavba pokračovala ve funkcionalistickém stylu, většina těchto budov slouží svému účelu dodnes.

V lázeňském středisku začnou po nucené pauze opět fungovat všechny obvyklé procedury zaměřené na oběhové, nervové a pohybové obtíže. Znovuotevření většiny budov je možné i díky tomu, že část historického areálu obsadila společnost Alzheimer Darkov.

Slezské lázně budou od října poskytovat péči v budovách Léčebny Darkov (Staré lázně, Maryčka, Jiřina), v historickém areálu se otevře i Společenský dům. "Znovu nabídneme ve starých lázních také oblíbené tematické pobyty, například Vánoce a Silvestr," uvedl ředitel Lázní Darkov Jaroslav Čánek. Kromě lázeňských pobytů nabízí lázně i wellness pobyty a procedury pro širokou veřejnost.

Krize českého lázeňství

Před dvěma lety procházelo podle mluvčí lázní Evy Kijonkové lázeňství v Česku krizí. Stát omezil rozsah pojišťovnami placené lázeňské péče a zkrátil i dobu pobytu v lázních. Lázně Darkov přišly zhruba o 30 procent klientů a koncentrovaly se do modernějších budov Rehabilitačního sanatoria v Karviné-Hranicích. Po znovuotevření druhého léčebného areálu se zpět do Darkova přesune z Hranic i část zaměstnanců. 

Pro darkovský areál hledaly lázně jiné využití. O tom, že by tam znovu spustily provoz, uvažovaly v případě, že by alespoň část budov obsadily náhradním programem. Teď se karvinským lázním podařilo najít spolupráci s organizací Domov Alzheimer Darkov, která se podle Kijonkové v části nevyužívaného areálu postará o zvláště závažně nemocné pacienty.

Lázně Darkov se zaměřují na léčbu pohybového a nervového ústrojí. Ročně jejich péči využije zhruba 13 000 pacientů, část z nich přijíždí tradičně z arabského světa. Lázně mají dceřinou společnost v Saúdské Arábii.

Novým majitelem lázní je od května miliardář Zdeněk Zemek, v lázeňství má své aktivity ještě například v moravských Luhačovicích. Předchozími majiteli Lázní Darkov byli majoritní vlastník, předseda představenstva Jaroslav Čánek a bývalý ministr životního prostředí a místopředseda ODS Pavel Drobil.