Vidět na obloze souhvězdí Malého a Velkého vozu není ani v Praze nic neobvyklého. I přes jasné počasí ale zdejší nebe nebude nikdy tak tmavé, aby na něm hvězdy zářily jako na dně kaňonu Colca u vesničky Llahvar.

Vyjet do Peru jen kvůli úchvatné hvězdné obloze si patrně málokdo z nás dovolí, čeští astronomové proto nabízejí částečnou alternativu: Manětínsko. Místo v severní části Plzeňska a části Karlovarského kraje bylo po jizerské a beskydské oblasti vyhlášeno třetí oblastí tmavé oblohy. Pozorování hvězd, které neruší světla domů, ulic a aut, je tady téměř ideální.

"První dvě oblasti, které už u nás existují, jsou na hraničních horách, tedy poměrně daleko od civilizace. Zde na Manětínsku ale oblast nacházíme uprostřed západních Čech," uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Po celém světě je podle něj více než 40 parků s tmavou oblohou, na evropském kontinentu osm. Česko se třemi lokalitami se nyní dostává na evropskou špici.

Nová oblast, která má rozlohu 346 kilometrů čtverečních, zahrnuje obce Manětín, Nečtiny, Štichovice, Hvozd, Štědrá, Pšov, Bezvěrov, Krsy, Dražeň a část katastru Toužimi. Podle Michala Bareše z České astronomické společnosti patří Manětínsko v České republice k místům s nízkým světelným znečištěním. Je to dáno tím, že region je jen řídce osídlen, nenacházejí se tam větší města, průmyslové podniky ani jiné zdroje umělého světla. "Je tu desetkrát menší osídlenost, než je průměr v Česku. Na kilometr čtvereční připadá 13 lidí," vysvětlil Bareš.

Tma má přitáhnout astroturisty

V přirozené tmě má člověk možnost očima vidět zhruba 3000 hvězd, na venkově je to do 2000, ve městě jsou to často jen desítky hvězd. Měření na Manětínsku ukázala, že nebe je tam podobně tmavé jako na horách, velmi dobře je vidět Mléčná dráha, spatřit lze přes 2000 hvězd.

Podle Suchana funguje ve světě takzvaná astroturistika, kdy lidé jezdí za tmou. "Rozhodně to přitáhne pozornost lidí, turisté si mohou uvědomit, že příroda neexistuje jen ve dne, ale i v noci," uvedl. Právě to si slibují od nové atrakce i starostové dotčených obcí. "Chceme tím říct, že tu to přírodní bohatství je a člověk nemusí mít dalekohled, může jej vidět i pouhým okem," uvedl starosta Manětína Josef Gilbert Matuška.

Podle ředitele Hvězdárny a planetária Plzeň Lumíra Honzíka už se na Manětínsko astronomové sjíždějí roky na letní astronomické praktikum a na odborná pozorování. Loni začala také pozorování oblohy pro veřejnost. Právě Manětín by měl být symbolickým centrem oblasti, infotabule o zvláštnosti oblasti, materiály i stanoviště s mapou hvězdné oblohy by ale měly být v budoucnu po celém území.

Pro starosty a obyvatele zapojených obcí vyhlášení neznamená omezení ani investice. Důležité je zachování současných podmínek a zamezení nárůstu světelného znečištění. Do budoucna obce počítají s tím, že pokud budou například dělat nové veřejné osvětlení, budou spolupracovat s odborníky.

Mapa světelného znečištění České republiky

(Tmavě modré odstíny označují oblasti, kde je stále zachována přírodní tmavá obloha. Zdroj: Astronomický ústav AV ČR)

hvezdna obloha