Turisté, kteří přijedou do Atén, se budou moci brzy rozhodnout: buď si památný Akropolis projdou sami s bedekrem, oficiálním průvodcem s deštníkem, nebo dají přednost místním bezdomovcům. I když ti je možná spíše než symbolem Atén protáhnou jinými lokalitami řecké metropole.
Projekt má budoucím průvodcům z ulice pomoci se začleněním do společnosti a zvýšit jejich šance na lepší budoucnost. Tak jako se to stalo už v jiných evropských městech.
Iniciativa vzešla z okruhu lidí kolem časopisu Schedia (v překladu Záchranný člun), který bezdomovci na ulici prodávají. Prohlídky po Aténách vedené současnými i bývalými bezdomovci budou zahrnovat mimo jiné zastávky v ubytovnách, denních centrech či v jídelnách, kam nejčastěji lidé bez domova chodí. Turisté se tak dozvědí i něco z jejich každodenního života.
Praha je napřed
Už v srpnu 2012 přišli u nás s podobným nápadem tři studenti Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. V pražských ulicích oslovili schopné lidi bez domova a založili projekt Pragulic – Poznej Prahu jinak.
Po dvou letech existence si mohou zájemci vybrat celkem z devíti průvodců s různým životním příběhem a zaměřením na konkrétní pražskou lokalitu. Seznámit se můžou například s "pražským podsvětím" nebo tajemstvím vinohradských a žižkovských antikvariátů.
Bezdomovecké cestovce se daří. Začala nabízet i firemní teambuildingy - čtěte ZDE
"Bezdomovec programátor" je v cíli. Po čtvrtroce vydal první aplikaci z ulice - čtěte ZDE
O prohlídky je zájem nejen mezi turisty, ale i ze strany Pražanů, kteří mají jedinečnou možnost poznat svoje město z jiné perspektivy. "Zhruba polovinu klientů tvoří turisté ze zahraničí a polovinu Češi, ať už z Prahy nebo z regionů. Kromě jednotlivců a menších skupin využívají prohlídek i školy," uvedl pro IHNED.cz Ondřej Klügl, spoluzakladatel sdružení Pragulic.
Ocenění studenti
O tom, že podobné sociální aktivity mohou lidem bez domova pomoci v nelehké životní situaci, je přesvědčen i Klügl. "Po malých krůčcích se po zapojení do projektu mění život každého z našich průvodců. Jednomu z nich se dokonce díky této práci podařilo znovu navázat kontakt s vlastním dítětem," dodává. Studenti za projekt získali cenu mezinárodní soutěže Social Impact Award.
Česká televize chce pomoct bezdomovcům. Nechá je o víkendu hlásit počasí - čtěte ZDE
Ulice řeckých měst obsadila nová generace bezdomovců. Z domů je vyhnala dluhová krize - čtěte ZDE
Běžná prohlídka vyjde návštěvníka Prahy na 250 korun, studenti a senioři pak zaplatí 180 korun. Na stránkách Pragulic je možné zakoupit také zážitkové aktivity, jako je například "bezdomovecký teambuilding" nebo 24 hodin bez domova na zkoušku.
O podobné projekty je ve světě čím dál větší zájem. Svědčí o tom přibývající počet metropolí, kde si turisté mohou zaplatit netradiční prohlídku. Průvodci bez domova kromě Prahy a Atén provádějí například také v Londýně, Paříži, Berlíně nebo Barceloně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist