Porcelánový servis, který si z Čech před více než 160 lety objednal vídeňský dvůr Františka Josefa a později také hrabě František Thun, dokážou ruce českých mistrů stále vyrábět. A stejně jako v minulosti k tomu nepoužívají stroje.
Jen polévková mísa se přitom skládá z devíti dílů, které musí k sobě přesně přilnout, a poté se ručně zdobí 14karátovým zlatem a následně i ručně leští.
Výroba luxusního servisu, jehož originály jsou součástí sbírky vídeňského Schönbrunnu či Umělecko-průmyslového muzea v Praze a který zdobí slavnostní tabuli českého prezidenta při pobytu v Lánech, trvá týdny a jeho cena se pohybuje v řádech desítek tisíc korun.
"Ten servis je skutečně prvotřídní, je vyráběný podle stejné technologie jako v době monarchie. Všechno, co není I. jakost, vyhazujeme," říká Alena Kratinová, ředitelka manufaktury Ateliér JM Lesov – před prodejem v roce 2011 Thun Studio. Dnes má i s ní dvacet zaměstnanců.
Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.