Víno, ilustrační foto
Foto: HN – Michaela Hasíková
Vinařem roku 2014 je Miroslav Volařík, Králem vín se stal Ryzlink vlašský od Tanzbergu a nejlepší kolekci vín má Štěpán Maňák. Babí léto nabízí plejádu ocenění.

Patnáct vín dostane letos pětihvězdičkové ocenění pro mimořádná vína v 16. ročníku soutěže TOP 77 vín České republiky. Šest z nich dostali vinaři z České republiky, zbytek firmy ze zahraničí, které byly v soutěži letos poprvé.  Hlavní cenu za nejlepší kolekci vín získal vinař Štěpán Maňák.

Degustátoři letos hodnotili 593 vzorků vín od 106 výrobců. Z toho kolem 90 vín bylo zahraničních. "Chtěli jsme, aby byla soutěž pestřejší," uvedl k zahraniční účasti pořadatel soutěže Dan Mádr. Podle něj je cílem TOP 77 odlišit kvalitní vína od ostatních.

Mezi oceněnými je letos například i australská společnost Langmeil & Para Roads, která vlastní vinice odrůdy Shiraz, jež jsou nejstarší na světě. Vína z těchto vinohradů ale v soutěži nebyla. Firma získala mimořádné ocenění za Shiraz Valley Floor z roku 2012 a Cabernet Blacksmith 2009.

TOP 77 je nezávislá soutěž, která byla v Česku jako první uznána ministerstvem zemědělství. Vybraná vína mohou být v prodeji označena nálepkou se symbolem TOP 77. Česká a moravská vína v soutěži hodnotí nezávislí degustátoři, kteří nejsou vinaři. Tuzemští vinaři naopak letos nově hodnotili zahraniční vína.

Cenu za nejlepší kolekci suchých vín získal Jaroslav Drmola. Nejlepší kolekci bílých vín mají Vinice Hnánice. Nejlepší kolekci sladkých vín získaly letos Vinné sklepy Lechovice. Mezi zahraničními víny vyhrála firma Winzerhof Sax z Rakouska.

Ocenění vinaři převezmou ve čtvrtek večer v brněnské Wannieck Gallery.