Technická univerzita v Liberci představila finální verzi bundy, která má zajistit bezpečnost cyklistů na silnicích. Svítí a signalizuje změnu směru jízdy.

Vývoj technologie trval dva roky a oděv je unikátní i ve světovém měřítku. Cyklista je s bundě vidět v noci až na vzdálenost půl kilometru a velmi dobře na 250 metrů. Běžně používané reflexní prvky upozorní řidiče na cyklistu ve vzdálenosti 200 metrů. V prodeji bude oděv od září.

Navenek jde o běžnou reflexní cyklistickou bundu, ve které jsou ale zabudované osvětlovací LED diody a je v ní i elektronické zařízení. S jeho pomocí se diody rozsvěcují. Druhá elektronická jednotka je na kole a používá se k upozornění na změnu směru jízdy. "Obě jednotky jsou spojené bezdrátově," uvedl vedoucí katedry oděvnictví Antonín Havelka.

Podle něj je údržba bundy snadná, dá se běžně prát jako jiné funkční oděvy. "Jen se musí z bundy vyjmout elektronická jednotka," poznamenal. Podle Havelky technologie může mít širší využití, například pro záchranáře, motocyklisty či sportovce.

Loni na silnicích v Česku zemřelo i vinou snížené viditelnosti 19 cyklistů a 91 chodců. Podle Martina Faráře z Besipu je motorista při padesátikilometrové rychlosti schopen zareagovat, pokud vidí cyklistu nebo pěšího aspoň na vzdálenost 50 metrů.

"Bez reflexních materiálů je ale cyklista na neosvětleném kole či chodec viditelný jen do vzdálenosti maximálně 25 metrů. Pokud je ale vybaven solidními reflexními prvky, je viditelný až do vzdálenosti 200 metrů," uvedl. Dvojnásobné hodnoty u svítící bundy považuje z pohledu bezpečnosti za nadstandard a oceňuje, že díky své technologii upozorňuje i na změnu směru jízdy.

"Řidič vozidla má ve tmě šanci zjistit, že cyklista odbočuje, a eliminuje se tak riziko, že dojde ke střetu, na minimum," konstatoval Farář.

Svíticí bunda je z paropropustného materiálu, aby dobře odváděla pot cyklisty při jízdě. Zároveň je částečně odolná proti dešti, její vodní sloupec je 1200 milimetrů. Na vývoji bundy spolupracovaly s univerzitou i komerční firmy. Technologie s bundou se bude prodávat za téměř 9 000 korun nebo s návlekem na batoh za zhruba 7 000 korun.

"K prodeji budou zatím v našem e-shopu a u některých specializovaných obchodů," uvedl výkonný ředitel firmy Kalas Sportswear Josef Filip. Firma chce svíticí bundu prodávat i za hranicemi, na podzim se s ní pokusí prosadit ve Velké Británii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist