Prémiová Vizovická slivovice 2012.
Foto: ČTK
Běžnou slivovici dostanete všude zhruba za stovku, za "zlatou vizovickou" si musíte pospíšit a připlatit. Čím víc z 5004 lahví se totiž prodá, tím bude dražší. Stáčet už se začala, první veřejné koštování bude za týden na Trnkobraní.

Vizovická likérka Rudolf Jelínek začala v pátek stáčet prémiovou Vizovickou slivovici 2012. Slivovice se zlatou barvou vznikla z pěti odrůd švestek, které vyrostly před dvěma lety ve vlastních sadech likérky ve Vizovicích. Naplní se do 5004 lahví.

Poprvé stáčela likérka zlatou slivovici z odrůd sklizených v roce 2008, kromě ní Jelínek stáčí vždy na jaře také limitovanou edici jednoodrůdové slivovice z vybrané odrůdy.

Zlatavou barvu získává slivovice díky stárnutí na švestkách. "Švestky vykvasí, vypálí se, slivovici poté necháme rok stárnout a až pak ji stáčíme," uvedla členka představenstva likérky Markéta Matějčná.

V každém roce se stočí stejný počet lahví zlaté slivovice o objemu 0,7 litru. "Jen v prvním roce to bylo 3414 lahví, tehdy jsme měli ještě málo vlastního ovoce," podotkla.

Rok co rok se přitom smíchají jiné odrůdy švestek. Úroda v roce 2012 byla podle Matějčné slabší. "V květnu nám zmrzlo přes 70 procent švestek v sadech," vysvětlila.

Nyní stáčenou řadu představí likérka poprvé za týden při Jelínkově vizovickém koštu, který tradičně zahajuje festival Vizovické Trnkobraní a ochutnávají se při něm rozličné pálenky.

S prodejem se zvedá cena

Zlatou slivovici si pak lidé budou moci koupit v podnikových prodejnách likérky a výběrových obchodech, láhev stojí 649 korun, s počtem prodaných kusů se cena zvyšuje. "Zájem o tyto prémiové řady je velký. Lidé vyhledávají něco zajímavého, u čeho si posedí a můžou se o tom bavit, aby u toho byl i nějaký příběh," podotkla Matějčná.

Vlastní sady začala likérka na Vizovicku vysazovat v roce 2003, nyní obhospodařuje v lokalitě Těchlov 55 hektarů švestkových sadů s 20 tisíci stromy. Roste v nich deset odrůd švestek. Loni firma sklidila rekordní úrodu, přes 435 tun ovoce.

Ovoce z vlastních sadů pokryje deset procent surovin, zbytek likérka nakupuje. V budoucnu by chtěla pěstování vlastního ovoce posílit. Rozšířit by se měly sady ve Vizovicích i na dalších místech. Loni firma koupila meruňkové sady na jižní Moravě i další sady v zahraničí.

Hospodaření likérky loni skončilo se ziskem 10,3 milionu korun po zdanění. V roce 2012 ji přitom metanolová aféra srazila do ztráty téměř 19 milionů korun.

"Letošní rok vidíme optimisticky, vypadá to lépe než loni, ale je ještě velká část roku před námi. Snažíme se získat zpátky důvěru zákazníků, která byla po prohibici narušená," řekla Matějčná.