Zámecký pivovar ve Frýdlantě znovu vaří pivo, i když jen v malém. První Albrecht, který se po pětašedesáti letech z varny dostal až na stůl, je dvanáctistupňový, nabídka se postupně rozšiřuje.

O tom, že se pivovar podaří probudit znovu k životu, už mnozí pochybovali. Nakonec se to po letech plánování podařilo společnosti Terra Felix, která chce minipivovar od podzimu využít i jako školicí středisko pro budoucí sládky.

"Zatím se dokončuje první etapa rekonstrukce historického areálu, která stála 45 milionů korun a z velké části ji uhradila dotace z Operačního programu podnikání a inovace. Obnova celého areálu přijde podle odhadů na 200 milionů korun," řekl jednatel firmy Marek Vávra.

Historie pivovarnictví na Frýdlantsku sahá až do 14. století, zpočátku se pivo vařilo přímo v hradním areálu, kvůli zvyšování objemu vyrobeného piva se však později pivovar přestěhoval do podhradí. Albrecht z Valdštejna pak v roce 1626 areál přestavěl a vybudoval kamenný barokní pivovar.

Další přestavbou prošel areál v letech 1860 až 1926 a v této podobě se dochoval do dneška. Pivo se tu ale vařilo naposledy v roce 1949. V areálu byl pak sklad zeleniny a později mlékárenský provoz zrání sýrů.

"Je dobré, že soukromý investor vrátil dalšímu objektu ve Frýdlantě život, a myslím si, že to bude další magnet pro turisty," konstatoval frýdlantský starosta Dan Ramzer.

Přestože areál stojí v těsné blízkosti řeky Smědé, která v roce 2010 ukázala, co umí, investice do jeho obnovy nejsou podle starosty vyhozenými penězi. Na náměstí sice stálo půldruhého metru vody, pivovaru se ale záplavy vyhnuly.

"Ti, kteří to stavěli, to tady znali mnohem lépe než my a byli poučeni historií, na kterou nezapomínali," poznamenal Ramzer.

Bývalý zámecký pivovar vařil ještě v meziválečném období kolem 35 000 hektolitrů piva ročně a patřil k nejvýznamnějším v zemi. Na jeho místě teď vznikl školní minipivovar s plánovanou roční produkcí 1000 hektolitrů ročně.

"V budoucnu bych chtěl produkci zvýšit na 10 000 hektolitrů ročně. Mým snem je varna pětkrát větší a rád bych se dostal na stav, který tu byl v meziválečném období, tedy těch 35 000 hektolitrů," řekl Vávra.

Nejpozději příští rok chce Vávra v areálu otevřít restauraci a v budoucnu i ubytování.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist