Německý golfista Martin Kaymer vyhrál letošní US Open v Pinehurstu.
Foto: Reuters
První golfista světa Adam Scott z Austrálie obsadil na letošním US Open dělené deváté místo. Velmi spokojený byl naopak Američan Erik Compton, který má za sebou už dvě transplantace srdce. Společně s Rickie Fowlerem skončili druzí.

Mezi vítěze US Open se po víkendu zapsalo nové jméno - Martin Kaymer. Německý hráč ovládl obtížné hřiště v Pinehurstu  od prvního dne a triumfoval suverénně s náskokem osmi ran. Vysloužil si tak svůj druhý major v kariéře.

Pouze tři hráči se po čtyřech kolech dostali v součtu pod par. Vedle Kaymera to dokázali na děleném druhém místě Američané Rickie Fowler a Erik Compton.

"Nikdo si nemyslel, že něco takového někdy dokážu, ani já ne. Je to velký úspěch," usmíval se Compton. Čtyřiatřicetiletý Američan má za sebou už dvě transplantace srdce a výsledek v Pinehursu je na majoru jeho nejlepší. I proto konečný výsledek oslavoval podobně jako vítěz.

Devětadvacetiletý Kaymer, bývalý první hráč světa, poprvé vyhrál major v roce 2010 na PGA Championship. Na letošním US Open vládl od prvního dne, v 1. i 2. kole zahrál 65 ran, v sobotu přidal 72 a ve finále turnaj uzavřel s 69. Celkem se tak dostal na devět pod par a 271 ran je druhé nejnižší skóre v historii US Open.

"Vyhrát v kariéře alespoň jeden major je krásné, ale dokázat to dvakrát, znamená mnohem víc. Nepotřebuju nikomu nic dokazovat, ale naplňuje mě to uspokojením a je oku lahodící mít dva majory," usmíval se Kaymer.

Přestože měl před finále náskok šesti ran, musel se vypořádat s velkým tlakem, aby finále zvládl. "Myslím, že mám za sebou nejtěžší golfový den. Útočili na mě tři Američané v Americe, a proto jsem byl pod tlakem," řekl Kaymer.

"Nikdo na Kaymera neměl, hráli jsme jen o druhé místo," řekl Compton a Fowler, který šel s Němcem finále, dodal: "Martin hrál svůj vlastní turnaj."

Na děleném čtvrtém místě skončila pětice hráčů už s odstupem deseti ran na Kaymera. "Turnaj rozhodl v prvních dvou dnech, zahrál dvakrát 65 a zadupal naše šance do prachu," řekl druhý hráč světa Švéd Henrik Stenson.

První golfista světa Adam Scott z Austrálie obsadil dělené deváté místo. Obhájce titulu Angličan Justin Rose měl celkově tři rány nad par a byl dvanáctý. Turnaje se nezúčastnil Američan Tiger Woods, který se zotavuje po operaci zad.