Phil Mickelson si dělá naděje na vítězství v letošním US Open
Foto: AP Photo / David Goldman
Druhý major letošní golfové sezony se pořádá v Severní Karolíně. Golfisty čeká náročné hřiště i přísná kriteria. Bez Tigera Woodse mají letos šanci na vítězství například Američan Watson, Australan Adam Scott, Rory McIlroy z Irska i další hráči z celého světa

Tradičně náročný test v podobě US Open čeká na golfisty při druhém majoru sezony. V americké Severní Karolíně se turnaj uskuteční na hřišti Pinehurst No. 2 a při neúčasti Tigera Woodse, který se stále zotavuje po operaci zad, nemá jasného favorita. 

Vybojovat vítězství a zkompletovat sbírku titulů ze všech majorů se pokusí na US Open již šestkrát druhý Phil Mickelson, který ale letos neprožívá dobrou sezonu a ještě neskončil v desítce. Těsně pod vrcholem na US Open skončil poprvé právě v Pinehurstu v roce 1999.

"Toužím vyhrát v kariéře všechny majory," řekl třiačtyřicetiletý Mickelson, jenž se může stát šestým hráčem, kterému se to povedlo. Dosud se golfovým Grand Slamem pyšní jen Američané Gene Sarazen, Ben Hogan, Jack Nicklaus a Tiger Woods a Jihoafričan Gary Player.

Na US Open byl Mickelson druhý naposledy loni, kdy v Merionu prohrál s Angličanem Justinem Rosem. "Vyrostl jsem ve Spojených státech, proto bych už jen vzhledem k vlastenectví rád vyhrál a tady by to bylo krásné," doufá.

Na vítězství aspiruje široké pole hráčů. Patří mezi ně určitě Američan Bubba Watson, letošní držitel zeleného saka za triumf na Masters, první hráč světa Australan Adam Scott, Rory McIlroy ze Severního Irska, Němec Martin Kaymer nebo třeba ve formě hrající Japonec Hideki Macujama.

Počítat se musí i s dvacetiletým Američanem Jordanem Spiethem, který útočil na triumf už na Masters, ale závěr neustál. "Tu zkušenost chci využít, a když se dostanu do stejné pozice, bude trpělivější," řekl Spieth. Dobře letos hrají rovněž jeho zkušení krajané Jim Furyk, Matt Kuchar nebo Webb Simpson.

Jako vždy bude na US Open rozhodovat přesnost a kvalita ran, protože golfisty čeká velmi náročné hřiště. Především pro obtížné úpravy hřišť a střídání dějiště titul na US Open naposledy obhájil Curtis Strange z USA v roce 1989.

Loňský vítěz Rose v sezoně z 11 startů skončil pětkrát v desítce, ale na posledním turnaji The Memorial neprošel cutem. Volna využil a v Pinehurstu si více zatrénoval. "Rád bych triumf zopakoval. Těším se na tu výzvu, chci si to užít, ale nemám rád slovo obhájce, protože kvůli tomu hned ztrácíte osm ran," řekl Rose.