Známý turistický průvodce Lonely Planet zařadil západočeskou metropoli Plzeň do desítky nejlepších evropských destinací pro letošní rok. Nová publikace upozorňuje na Plzeň jako na Evropské hlavní město kultury v roce 2015, prezentuje ho jako město piva, zve návštěvníky na historické podzemí i na katedrálu sv. Bartoloměje.

Článek v Lonely Planet také vyzdvihuje to, že Plzeň je méně zaplněna turisty než Praha.

Podle Mirky Reifové ze společnosti Plzeň 2015, která připravuje projekt EHMK, už město navštívilo několik desítek německých novinářů, zástupci rakouských, italských, francouzských i finských médií, britský žurnalista s objednávkou na reportáž od amerického cestovatelského magazínu, ale třeba také televizní štáb z Brazílie.

"Díky tomu, že bude Plzeň městem kultury, je na ni již letos upřena pozornost mezinárodních médií. Zájem zahraničních novinářů vnímáme stále silněji od začátku letošního roku. Střídají se v Plzni téměř každý týden, ať individuálně, nebo na námi organizovaných akcích," uvedla Mirka Reifová.

První místo v žebříčku Lonely Planet obsadilo Řecko, druhá byla slovinská Lublaň a třetí oblast jihozápadní Anglie, Plzeň byla osmá. Z měst ji kromě Lublaně předčila španělská Sevilla na šestém místě. Naopak až za západočeským městem skončil norský Stavanger (devátý) a desáté francouzské město Toulouse.

"Hodně si od toho slibujeme, je to prestižní záležitost, Lonely Planet je jeden z nejvýznamnějších evropských turistických průvodců, takže ho sleduje řada lidí, individuální turisté," řekla Zuzana Smotlachová, ředitelka Plzeň - TURISMUS, městské organizace zaměřené na cestovní ruch.

Velké kulturní akce a světoznámí umělci

Jedním z cílů evropského kulturního projektu je na západ Čech přilákat více než milion nových návštěvníků. Plzeň proto v rámci projektu nabídne přes padesát velkých kulturních událostí ve veřejném prostoru a přes šest stovek dalších akcí. Mezi nejzajímavější akce má patřit například celoroční sezona nového cirkusu nebo výstava s díly slavné avantgardní umělecké skupiny Der Blaue Reiter.

Celkový rozpočet projektu je 420 milionů korun, přičemž se na něm podílejí město Plzeň, ministerstvo kultury, Evropská unie a Plzeňský kraj.

Přerod Plzně v kulturní metropoli České republiky začne už na podzim 2014. Tehdy v centru zakotví Manege Carré Senart, tedy magická manéž Françoise Delaroziera, výtvarníka pařížské divadelní společnosti Royal de Luxe, pro kterou vytvořil řadu obřích loutek chodících ulicemi měst. Západočeská metropole bude teprve devátým městem světa, ve kterém se tato originální manéž představí.

Oficiálně program odstartuje 17. ledna 2015 a každý měsíc nabídne velkou akci ve veřejném prostoru.