Dětem připadá konstrukce, kterou si prohlížejí nedaleko silnice ze Zondereigen u nizozemské hranice, jako něco z jiného světa, technický brontosaurus. Dvě řady kůlů s nataženým ostnatým drátem a mezi nimi vyšší dřevěná konstrukce, která drží dráty určené pro napětí až 2000 voltů.
Obnovený kus plotu stojící v poli je připomínkou zařízení, které skoro před sto lety za první světové války zcela oddělovalo okupovanou Belgii od neutrálního Nizozemska. Smrt na něm nalezly tisíce lidí a dodnes na něj místní z obou stran hranice vzpomínají jako na Dodendraad, "drát zabiják".
"V zásadě to byla první železná opona v Evropě. Na jaře 1915 plot vztyčili němečtí vojáci. Táhl se od pobřeží podél hranice mezi Belgií a Nizozemskem a končil až u německých hranic," vysvětlil Willem van Gool, šéf turistického úřadu nedalekého městečka Baarle-Nassau.
Za pancéřovými dveřmi Boudy jsou kilometry chodeb, nad hlavou budete mít 90 metrů skály - čtěte ZDE
Maďaři slavili pád železné opony. "Děti se bály uniformy," vzpomíná rakouský pohraničník - čtěte ZDE
Ostnaté dráty a kulometná hnízda. Na hranicích Kosova, které neexistují - čtěte ZDE
Plot od roku 2008 v nizozemsko-belgickém pohraničí připomíná několik jeho obnovených částí a místní se snaží na jeho existenci upozorňovat také na informačních tabulích či v publikacích. Německá správa okupované Belgie originál postavila především proto, aby zabránila velkému počtu přechodů Belgičanů do sousední země. Bezprostředně poté, co v roce 1914 německá armáda obsadila neutrální Belgii, uteklo do bezpečí přes hranici na milion lidí.
Mnozí se následně vrátili, snaha "zadrátovanou" hranici překonat ale trvala. Obyvatele na obou stranách spojoval jazyk, tradice a mnohdy i rodinné kořeny. K zábraně tak například přicházely pohřební průvody, aby se se zesnulým mohli rozloučit i příbuzní na druhé straně náhle neprostupné hranice.
Za svobodu smrt
Někteří se pokoušeli plot překonat třeba jen kvůli návštěvě příbuzných. Jiní ale skutečně chtěli nastoupit do armády v zahraničí, například ve Francii, a proti německému císařství bojovat. V oblasti také byla dlouholetá tradice pašování zboží, za války přibyla i neoficiální poštovní služba. Do okupované Belgie se v několika případech též zkoušeli dostat příslušníci spojeneckých špionážních sítí.
"Na belgickém venkově tehdy ale nebyla elektřina běžná věc," upozornil van Gool. Lidé tak u drátu pod napětím často umírali kvůli vlastní neznalosti důsledků. Odhady počtu úmrtí se různí, ale nebývají nižší než 2000 obětí za celou válku. Místní noviny o incidentech informovaly poměrně pravidelně.
Nejvýchodnější obec Česka Hrčava: bývali tu pašeráci, teď už hranice brázdí jen běžkaři - čtěte ZDE
Krvavá rakouská hranice za totality: O život přišlo 130 civilistů a 650 vojáků - čtěte ZDE
Pokud člověk nedokázal věrohodně vysvětlit, jak se ocitl v půlkilometrovém pásmu podél plotu, čekala jej poprava. Smrt zastřelením. Přesto mnozí dráty překonali, mnohdy za použití nejrůznějších pomůcek – od žebříků přes lopaty a tunely, porcelánové, a tedy nevodivé pomůcky na rukou a nohou až po "sportovní" techniku podobnou skoku o tyči.
Nedaleko Zondereigen má hranice z historických důvodů složitý průběh, Němci si tam "zjednodušili" práci a části Belgie prostě nechali na nizozemské straně plotu. Dnes opět stojí jen několik malých částí kopírujících původní konstrukci, u obce byla obnovena také jedna ze stanic dodávajících do plotu proud.
Ploty jsou nyní, skoro sto let od událostí, ozdobeny červenými vlčími máky na připomínku zemřelých. A holčička, které babička u drátů vysvětluje, že mezi dvěma zeměmi s lidmi mluvícími jednou řečí byl po několik let vysoký a životu nebezpečný plot, jen nechápavě vrtí hlavou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist