Automaty na nápoje a rychlé občerstvení a bufety ve školách by měly razantně změnit svou nabídku. Po úterní kritice ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) se do boje se sladkými limonádami, cukrovinkami a slanými pochutinami pustilo i ministerstvo zdravotnictví.

Sladké limonády navrhuje nahradit vodou, čajem či mlékem, bagety s majonézou, sladkosti a chipsy zase celozrnným pečivem a saláty.

"Je potřeba znova apelovat nejen na rodiče, aby dbali na to, co jejich děti konzumují, ale také na ředitele škol, aby co možná nejvíce omezili přístup dětí k extrémně nevhodným potravinám, jakými jsou slazené nápoje, nejrůznější čokoládové tyčinky, smažené brambůrky a podobně," řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Česká školní inspekce a nově i hygienická služba ale tvrdí, že právě nezdravé potraviny nabízejí školní automaty nejčastěji. Studie hygienické služby na 493 školách prokázala, že v 82 procentech automatů jsou nabízeny limonády, ve 12 procentech kofeinové nápoje. K jídlu pak 86 procent automatů nabízí balené cukrovinky, ve více než polovině automatů jsou k mání krekry a sušenky.

Ministerstvo zdravotnictví nově doporučuje, aby se ve školách nabízelo ovoce a zelenina, ořechy a semínka a z pečiva třeba bagety plněné kvalitními pomazánkami a masem. Na pití pak ministerstvo doporučuje kromě vody z vodovodu i ovocné šťávy, minerálky nebo kysané mléčné nápoje. Ministr by zároveň chtěl, aby se do kantýn a automatů dostávaly ve větší míře potraviny lokálních producentů.

Šéf resortu školství Marcel Chládek oznámil, že hodlá prodej nezdravých potravin a nápojů ve školách od září, případně roku 2015 vyhláškou zakázat. Pokud by byl problém s vypovězením smlouvy na automat ve škole, dostanou ředitelé přechodnou lhůtu, dokdy toto vyřešit.

Pět procent = dvě miliardy

"Základ je v rodině," míní odbornice na školní stravování Alena Strosserová. Když budou mít děti svačinu z domu, nebudou mít potřebu kupovat si pamlsky v automatech. Připomněla také, že žáci si mohou nezdravou svačinu koupit i mimo školu. Doporučení ministerstva ohledně vhodných potravin by navíc provozovatelé nemuseli respektovat.

Opatření mají podporovat zdravý životní styl a snižovat dětskou obezitu. Podle Němečka je totiž obézní až pětina hochů a deset procent dívek. Ministr také upozornil, že snižování obezity v populaci má i ekonomický dopad. Pokud by se obezita snížila o pět procent, ušetřily by se prý ve zdravotnictví ročně dvě miliardy korun.

"Kromě opatření ohledně doplňkového stravování ve školách se kontroly hygieny letos intenzivněji zaměří na školní jídelny, zvlášť co se týká kvality a skladby potravin," dodal Němeček.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist