Až se příští rok vydáte na Broumovsko, možná nevyrazíte na některou ze starších naučných stezek a tras v tamních pískovcových skalách, ale vydáte se po stopách série rituálních vražd, které ve třech dílech natočil režisér Jiří Strach. Jeho kriminální příběh o existenci tajemné Ďáblovy bible je totiž jednou z inspirací agentury CzechTourism pro vytvoření takzvaných filmových tras.

Pomocí webu a mobilních aplikací chce agentura propojit filmovou fikci s turistickým zážitkem.

"Ke každé ze šesti tras se bude vázat asi deset audiovizuálních českých i zahraničních děl. Lidé uvidí přesné lokace, kde se film natáčel, budou si moci pustit unikátní materiál z natáčení nebo scénu z filmu, dozví se i tipy na výlety, zajímavosti v okolí," uvedl manažer CzechTourism Jiří Dužár.

Nový produkt se CzechTourism, který na projektu pracuje od loňského podzimu, rozhodl vytvořit po vzoru zahraničních turistických centrál. Podobné trasy totiž už po světě fungují, nejznámějším příkladem filmového turismu je Nový Zéland, kde se natáčela trilogie Pán prstenů, ve Velké Británii pro změnu využívají popularity Jamese Bonda či Harryho Pottera.

"Nás zajímají i menší projekty, takže velkou inspirací je nám například jižní Švédsko, region Skane, město Ista, kde pracují s detektivkami o komisaři Wallanderovi. 'Označkovali' tam celé město filmem, jsou tam filmové procházky, mají tam mobilní aplikaci, koná se tam každoročně konference na téma filmový turismus," přiblížil Dužár.

Filmy pro české trasy už jsou vytipovány, jde hlavně o divácky úspěšné snímky, současně i tituly s kulturní hodnotou. "Rozptyl je široký, například u české cílové skupiny chceme jít zejména cestou pohádek a rodinných filmů," uvedl. Jako příklad zmínil kultovní pohádku z 50. let Pyšná princezna. Chybět nebudou místa spojená se snímky s dětskou filmovou hvězdou Tomášem Holým.

"Máme tam i žánrově vyprofilovanější filmy jako například Spalovače mrtvol, jenž má některé zajímavé lokace v Pardubickém kraji, nebo třeba televizní filmy z novější doby jako třídílný Strachův film Ďáblova lest, jenž se točil na zajímavých místech na Broumovsku," dodal Dužár. V jednání je podle něj i možnost vytvoření trasy podle Amadea režiséra Miloše Formana.

Myšlenka poslat turisty po trase zajímavých filmů není však ani v Česku nová. Vyrazit mohou už nyní S Nebelem po Semmeringu podle úspěšného příběhu výpravčího Aloise Nebela.