Golfistů v Evropě ubývá, a třebaže je Česko zatím výjimkou, chce svaz přilákat do svých řad nové členy. Proto spouští projekt Se školou na golf se zaměřením od mateřských po vysoké školy. Zástupci České golfové federace (ČGF) doufají, že tak najdou i budoucí úspěšné olympioniky.

Federace má v plánu dostat golf mezi děti a mládež prostřednictvím klubů. Těm nabídne vybavení a finanční podporu a kluby, kterých je 174 a v nichž ke konci minulého roku hrálo 56 045 registrovaných golfistů, navážou spolupráci se školou ve svém okolí.

"Snažíme se z golfu sejmout nálepku zbohatlického sportu. Chceme, aby byl vnímán jako sport pro všechny a jako součást aktivního zdravého života jakékoliv věkové kategorie," řekl prezident federace Zdeněk Kodejš.

Do konce letošního školního roku proběhnou ukázkové hodiny a výuka začne v září. V letech 2015 až 2018 by mělo dojít i na pořádání regionálních a celostátních soutěží pro školní týmy a jednotlivce. Inspirací pro český projekt bylo Španělsko.

"Víme, že nejen golf se pokouší do škol dostat, ale doufáme, že náš projekt je tak zajímavý, aby golf převážil," řekl Tomáš Malec, koordinátor projektu, který má na prvotní rozjezd od federace vyčleněno 2,5 milionu korun. Vybavení do projektu Se školou na golf věnovala ČGF ze zahraničí, deset setů holí třeba ze St. Andrews. Přispěla také Nadace Hanuše Goldscheidera.

Golf na olympiádě v Riu

V menším už podobné snahy o spojení golfu se školami v Česku fungovaly nebo běží. Současné vedení ČGF má snahu fungující spolupráci rozvinout.

Z nových členů by podle zástupců federace mohli vzejít i adepti startu na olympijských hrách, do jejichž programu se golf počínaje hrami v Riu de Janeiro 2016 vrátí. "Prostřednictvím projektu Se školou na golf doufáme v rozšíření základny, aby výběr byl co nejširší a byla šance se vážně zabývat účastí na olympiádách," řekl Kodejš.

Na základě současných žebříčků a hráčské výkonnosti má na účast v Riu šanci nejspíše pouze Klára Spilková, hrající pravidelně turnaje okruhu LET. Muži se zatím v evropských profesionálních sériích neprosazují a šanci na OH nemají.

I proto federace zřizuje tréninková centra; už fungují v Praze na Zbraslavi a na Kaskádě u Brna, v kterých je aktuálně 73 hráčů. Další dvě až tři vzniknou. "Diplomaticky body zajistit neumíme, proto musíme vytvořit prostředí, které bude schopno hráče vygenerovat systematickou prací," řekl Kodejš.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist