Strom máslovník roste výhradně v Africe a stává se významným přínosem ekonomiky dvacítky afrických zemí. Jeho plody se využívají v kosmetice a nejenom v Africe, píše agentura AFP.

Plody tohoto ořešáku, jemuž domácí říkají karité, sbírají výhradně ženy. Podle sdružení stromu karité (AGK) pomáhá tato rostlina 16 milionům Afričanek zejména z venkovských oblastí.

Máslo získané z plodů se dá používat také v potravinářství, ale vzhledem k jeho hydratačním vlastnostem ho začaly používat západní kosmetické firmy zejména při výrobě šamponů a krémů.

Strom roste od Etiopie po Senegal a najít se dá i v Kongu. Ministr zemědělství Pobřeží slonoviny Mamadou Sangafowa Coulibaly říká, že všude, kde roste, se stal významným zdrojem příjmů a pomohl řešit problém chudoby.

V Ghaně například přispěl k získání finanční nezávislosti mnohých žen, tvrdí Stephanie Greenová z ghanské firmy SeKaf, která dodává máslo kosmetickému průmyslu. Ghaňanky si teď díky příjmům z karité mohou ve svých vesnicích otevřít vlastní obchody.

Plodí jen jednou za tři roky

Máslovník se řadí k tajemným rostlinám. Tento divoký obyvatel savany dorůstá do výšky 20 metrů, ale nelze ho uměle vysadit. Přežije požáry i sucha a dožívá se několika stovek let. Plodit začíná až po 25 letech, a to vždy jednou za tři roky. Skořápka jeho ořechu ukrývá jádro, z nějž se získává máslo.

V Africe se každoročně vytěží 600 tisíc tun jader těchto ořechů a dvě třetiny z nich se vyvážejí do Evropy - vývozci za ně utrží v přepočtu 12,5 miliardy korun. Zbytek se spotřebuje v Africe. Poptávka roste doma i v zámoří.

Pobřeží slonoviny je páté mezi producenty. Ročně se tam vytěží 40 tisíc ořechů, ale ministr Coulibaly si myslí, že kapacita je až 150 tisíc tun. Pro úspěch na trzích je ale rozhodující kvalita produktu, která není všude stejná.

Zatím se nesklízí ani polovina plodů

Na kongresu, který AGK uspořádal v Abidžanu, proto zaznívaly výzvy ke spolupráci, která zaručí kvalitu. Zástupce z Mali vyzývali k lepší organizaci sběru a modernizaci celého oboru.

Cílem má být získat ořechy vhodné pro vývoz. Greenová sice upozornila na to, že stromy postupně stárnou a rodí méně, ale Christophe Godard z olejářské firmy Olvea je optimista.

Podle něj dokážou africké zdroje karité zásobit všechny hráče na trhu. "Teď se sklízí ani ne polovina plodů," řekl. Takže 16 milionů Afričanek má díky stromu, jemuž se přezdívá africké zlato, před sebou stále světlou budoucnost, uzavírá AFP.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist