Hlavním vítězem Czech Grand Design 2013 se stala módní návrhářka Monika Drápalová. V osmileté historii soutěže je to poprvé, kdy titul Grand designér roku získal módní tvůrce.

Hlavní cenu i cenu v kategorii Módní designér roku Drápalová obdržela za kolekci The Free Circle pro Rose&Mary Fashion a kolekci Sedm vytvořenou ve spolupráci s Františkem Matouškem.

Kromě titulu získala 100 000 korun na vytvoření ceny pro vítěze příštího ročníku. Ti letošní dostávali skleněnou Kapku štěstí, kterou navrhla loňská Grand designérka roku, sklářská výtvarnice Lucie Koldová.

Móda letošnímu udělování cen vévodila, protože do síně slávy byla uvedena třiaosmdesátiletá návrhářka Zdeňka Bauerová, která je podle poroty synonymem české módy od druhé poloviny 20. století po současnost. Po dobu svého pedagogického působení vychovala několik generací českých oděvních návrhářů, navrhovala pro módní domy i pro jednotlivce a spolu s Evou Fialovou vytvořila velmi úspěšnou kolekci pro Expo 67 v Montrealu.

Slavnostní večer ve Stavovském divadle se nesl v antickém duchu. Katastrofické předpovědi věštkyně Kassandry a bájného Orákula o nevkusu, který zavládne světu, se pokusili překazit vítězové v osmi kategoriích, kteří spolu s moderátorem Romanem Zachem coby božským Apollónem vystoupali na Olymp. Záznam z ceremoniálu uvede Česká televize v pondělí večer na ČT art.

Jako poslové dobrého vkusu vystupovali i hosté, kteří vítězům předávali ceny. Byli mezi nimi hudebník Vladimir 518, Tatiana Vilhelmová s Vojtou Dykem, Táňa Pauhofová, Kateřina Neumannová nebo Karel Schwarzenberg.

Obchodem roku je Vinohradský pavilon

Cenu Designér roku dostal Jan Čapek za nafukovací hračky Pes Bulík a Formule pro Fatra Napajedla, ve finále byli ještě studio Dechem a Jan Plecháč & Henry Wielgus.

V kategorii Designér šperku roku byla nominována Janja Prokić, Markéta Richterová a vítězkou se stala Eva Eisler za kolekci náhrdelníků a broží Pro bílou paní Perchtu a za kolekci Wabi Sabi.

V kategorii Grafický designér roku bylo nominováno Anymade studio, Oficina a vítězem se stali Štěpán Malovec, Jakub Straka, Petr Knobloch a Tomáš Brousil za nový vizuální styl Vysoké školy uměleckoprůmyslové, který souvisí s jejím přechodem ze zkratky VŠUP na UMPRUM. Štěpán Malovec byl ve finále soutěže Czech Grand Design čtyřikrát, v roce 2012 tuto kategorii vyhrál.

V kategorii Fotograf roku byli nominováni Martin Polák & Lukáš Jasanský, Bára Prášilová a vítězkou se stala Kristina Hrabětová za fotografie pro Vyrobeno Lesem a Dechem.

V kategorii Obchod roku se stal vítězem rekonstruovaný Vinohradský pavilon, Výrobcem roku se stala firma Fatra Napajedla za kolekci nafukovacích hraček.

Objevem roku se stalo studio deForm za kolekci Classics + Corian, za houpací křeslo Rocking Chair (Jakub Pollág), za design stolu Glass Table a světlo Transmission pro Kavalier.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist