Replika Titaniku ve skutečné velikosti bude hlavní atrakcí nového zábavního parku plánovaného v Číně. Jeho součástí má být i muzeum a simulace potápějící se lodi, která má návštěvníkům poskytnout alespoň náznak děsivého zážitku první a poslední plavby "nepotopitelné lodi" v roce 1912.

"Čínská verze Titaniku bude stát odhadem miliardu jüanů (3,3 miliardy korun) a zábavní park by měl být otevřen v roce 2016," píše agentura Reuters. Kuriózní je, že park a muzeum s tématikou Titaniku mají vzniknout v provincii S'-čchuan nejméně 1500 kilometrů od nejbližšího oceánu.

Ovšem Su Šao-ťün, šéf společnosti Seven Star Energy Investment Group, která poskytla financování projektu, je přesvědčen, že Asie své vlastní muzeum Titaniku potřebuje.

"Myslíme si, že má smysl šířit ducha Titaniku. Univerzální pocit lásky a odpovědnosti, který se při potápění lodi projevil, představuje duchovní bohatství lidské civilizace," řekl v neděli na tiskové konferenci k projektu.

Obří luxusní loď se potopila 15. dubna 1912 během první plavby z anglického přístavu Southampton do New Yorku. Při neštěstí se utopilo více než 1500 lidí.

Čína však není jediným zájemcem o reinkarnaci Titaniku. Australský těžařský magnát Clive Palmer si nechává postavit kopii lodi, která by měla v roce 2016 nebo 2017 vyrazit na stejnou plavbu jako legendární Titanic. Loď by měla být vybavena nejmodernější technikou.

Muzeum Titaniku lze najít od roku 2012 v severoirském Belfastu, a to na stejném místě, kde byla loď před více než sto lety postavena. Už samotná futuristická stavba připomíná přídě ztroskotané lodi, celkem v ní je devět galerií s interaktivními výstavami, které návštěvníky provedou historií stavby lodi, jejího uspořádání včetně ukázky luxusních kabin i těch nejchudších. Možná je procházka loděnicí nebo návštěva Centra výzkumu oceánu.

K vidění je tu i film Titanic, v němž v roce 1997 zazářili v hlavních rolích Leonardo DiCaprio a Kate Winsletová. Právě tato love story znovu přitáhla zájem lidí o ztroskotanou loď.