Cesta kolem světa v sedle jízdního kola trvala manželům Lucii a Michalu Jonovým tři roky. Vyjeli 1. května 2002 a domů se vrátili 1. května 2005. Celkem urazili 68 175 kilometrů, projeli 34 zemí a navštívili všechny kontinenty včetně Antarktidy.
Co předcházelo výpravě a jaké zážitky jim cesta přinesla, svěřili partneři příloze Hospodářských novin - IN magazínu:
Nejnáročnější při naší cestě kolem světa nebyly ani těžké kopce - byť například stoupat v jihoamerických Andách sto i více kilometrů v kuse jsou ukrutné galeje. Nebyl to žádný z náročných úseků, kdy jsme dlouhé stovky a někdy i tisíce kilometrů šlapali na první pohled nezáživnou, monotónní krajinou - třeba několik týdnů vlevo-vpravo březový les na Sibiři nebo tři tisíce kilometrů vlevo-vpravo argentinská pampa.
Nebyly to žádné z útrap v pouštích, i když byly úseky, jako například v mongolské Gobi, kde se v některých pasážích o jízdě nedá vůbec hovořit. Šlo v tu chvíli spíš o několikakilometrové přenášení našich brašnami obtěžkaných kol.
Maďarskou oblast Somló, kde vzniká víno svatebních nocí, opouští místní lidé - čtěte ZDE
Changi, Schiphol, Mnichov či Heathrow: 10 letišť, kde vám čekání vadit nebude - čtěte ZDE
Naplánovali jsme snovou cestu kolem světa. Trvá dva měsíce a stojí 230 tisíc - čtěte ZDE
Nejnáročnější nebyla ani žádná z prekérních situací, kdy nám šlo vyloženě o život, ať už se jednalo o požár australské buše, který vypukl pár kilometrů od nás, nebo když nám v jihoafrické polopoušti došly všechny zásoby vody. A ani to nebyly žádné "nástrahy" servírované divokou přírodou, třeba nocování v medvědí krajině na Aljašce.
To nejnáročnější se odehrálo totiž ještě před cestou samotnou: šlo o rozhodnutí cestu uskutečnit. Zvládneme to? Je dobré opustit práci? Rodiče? Domov? Relativně poklidný život?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist