V Libereckém kraji skončily práce na obnově části historické hřebenové trasy, která v minulosti vedla po celém česko-německém pohraničí. Takzvaná Nová Hřebenovka je dlouhá téměř 150 kilometrů a spojuje atraktivní místa vrcholových partií Jizerských, Lužických a Žitavských hor.

V rámci projektu se obnovilo značení na 149 kilometrech pěších, 135 kilometrech cyklistických a 60 kilometrech běžkařských tras na dvou lyžařských magistrálách. Trasa hřebenovky má dvě větve, obě začínají na turistickém hraničním přechodu s Polskem Jizerka-Orle a končí v Nové Huti na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje.

Severní trasa vede přes Jizerské hory a Německo, jižní přes černostudniční a ještědský hřbet. "Chceme turisty nalákat i do míst, která nejsou tolik známá. Například z Ještědu dolů do Kryštofova údolí," uvedla vedoucí odboru cestovního ruchu Libereckého kraje Eva Hornová.

Kromě nových rozcestníků s logem hřebenovky je po trase nově i pět odpočinkových míst s hracími prvky pro děti - jsou v Hrádku nad Nisou, Mařenicích, Smržovce, Rádle a Mníšku.

"Hřiště je hojně navštěvované, i když zatím hlavně místními. Věřím ale, že si cestu k němu najdou i turisté," řekl starosta Smržovky Marek Hotovec. Na trase hřebenovky je kromě hřišť i devět přístřešků s lavičkami a stojany na kola.

Hřebenovka se v dobách největší slávy v první polovině 20. století táhla podél celé hranice s Německem. V Jizerských horách začala obnova tras v letech 2006 a 2007. Tehdy vznikla 42 kilometrů dlouhá Jizerská magistrála pro pěší, která oddělila pěší turisty od cyklistů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist