Alkohol je nepřítel lidstva, praví staré moudro. Ještě starší Bible však nabádá, že nepřátele je nutno milovat. Řeholní mniši trapisté na toto dilema vyzráli už v 17. století. V duchu Ora et labora spojili příjemné s užitečným a začali si vařením piva vydělávat na živobytí.

V šesti belgických klášterech tak činí dodnes. V jejich zdech se rodí lahodný zlatavý mok, jehož obsah alkoholu často odpovídá červenému vínu. Opatřen ochrannou známkou, dává světu na vědomí, že se na jeho produkci i prodeji podíleli pouze mniši a že veškerý výtěžek z prodeje putuje na charitativní účely.

Ze severu zas duje lezavý vítr, o kterém zpíval i slavný místní bard Jacques Brel. Titěrné kapičky deště na člověka útočí ze všech stran a ani deštník není nic platný. Vlámy, Valony i pestrý kolorit mezinárodních přistěhovalců čeká ještě minimálně jeden chladný a navlhlý měsíc. Ale když bude nejhůř, můžou si spolu zalézt k hospodskému krbu a poklábosit (nejen o počasí) nad sklenkou silného piva. Zahřeje nejen na těle, ale i na duši. Každá další totiž znamená dobrý skutek.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se