Google Maps

Google Maps

Mapa celého světa je integrovaná v Androidu a po kratší odmlce opět dostupná i pro uživatele iOS. Kromě běžné mapové vrstvy má i v Česku velmi detailní satelitní snímky, zobrazuje trojrozměrné budovy v centrech větších měst a nechybí ani bezplatná hlasová navigace. Obsahuje aktuální dopravní informace, plánování trasy pro auto i MHD a zácpy signalizuje červenou barvou silnic. Kromě skvělého ovládání mají Gmaps provázání se Street View, což jsou snímky ulic všech českých měst nafocené kamerou ze střechy auta.

Dostupnost: Android, iOS
zdarma

 

Mapy.cz

Mapy.cz

Mapy od českého vyhledávače Seznam snesou jako jediné srovnání s Googlem, ale kromě leteckých snímků jim chybí více pokročilých funkcí. Obsahují také propracované turistické mapy, cyklotrasy, zobrazují lépe terénní nerovnosti – na rozdíl od Googlu mají vrstevnice – a nabídnou lepší vyhledání dopravního spojení MHD včetně metra. Zvládají kvalitní vyhledání bodů v okolí a jako perličku zde najdete historické mapy z poloviny 19. století. Mapy.cz jsou velmi dobré v Česku, v zahraničí tak podrobné nejsou. Jejich výhodou je podpora Windows Phone.

Dostupnost: Android, iOS, Windows Phone
zdarma

 

Locus Free

Locus

Mapová aplikace od českého programátora je zaměřená na používání map bez datového připojení. Vyznačuje se tím, že si můžete libovolně velkou část mapy jednoduše stáhnout do telefonu. Poté již nebudete omezeni datovým připojením, což se hodí zejména v zahraničí, ale i v místech se slabým signálem, respektive bez 3G. Můžete si dokonce zvolit poskytovatele map, třeba MapQuest či OpenStreetMap, dříve šlo do Locusu stáhnout i mapy Googlu. Před cestou na dovolenou se vyplatí strávit deset minut stahováním než poté hodiny blouděním.

Dostupnost: Android
zdarma, placená verze bez reklamy

 

Waze

Waze

Mapa vhodná čistě pro řidiče. Obsahuje prakticky největší databázi aktuálních uzavírek a omezení, které nahlašují jednotliví uživatelé této aplikace. Mapa sama o sobě není příliš podrobná, obsahuje jen silnice, ale to je její účel. Užitečný je také seznam radarů. Waze slouží pro ušetření času a peněz na silnicích, zapamatuje si vaše časté trasy a dokáže vás v reálném čase směrovat nejlepší možnou trasou k cíli, vlastně skoro jako autonavigace.

Dostupnost: Android, iOS
zdarma

 

Google Earth

Google Earth

Sesterská aplikace k mapám od Googlu je vhodná pro zobrazení celé zeměkoule, kterou máte jako na dlani. Ale když se přiblížíte, uvidíte stejné detaily jako v jiných mapách. Využívá totiž stejné satelitní snímky. Je to vlastně takový přelet nad celou zemí, který neslouží ani tak pro navigaci jako spíš pro zábavu. Obsahuje řadu barevných trojrozměrných modelů budov či celých měst, seznam zajímavých lokalit s odkazy na Wikipedii či pěkně vymodelované mořské dno.

Dostupnost: Android, iOS
zdarma

 

Sky Map

Sky map

Mapa noční oblohy, se kterou budete oslňovat svoji přítelkyni slovy „podívej, Velký vůz“ za současného mávání mobilem nad hlavou. Obsahuje databázi hvězd a planet viditelných ze zemského povrchu a spolupracuje s gyroskopem v telefonu, díky kterému rozezná, kam na obloze mobilem míříte. Na displeji potom uvidíte hvězdy, které jsou třeba právě schovány za mračny, a to včetně jejich popisu. Ukáže vám také, kde za horizontem je zrovna měsíc nebo blízká planeta.

Dostupnost: Android, iOS
zdarma

 

Nokia mapy

Nokia mapa

Hlavní mapy pro telefony s Windows Phone, respektive nové Lumie. V nové verzi nabídnou kompletní off-line mapy pro ušetření dat v zahraničí (nebo v místech bez signálu). Nokia má velký potenciál ve 3D zobrazení
celých měst, které ale zatím není dostupné na telefonech. Mapy spolupracují s navigací Nokia Drive, která může
být rovněž off-line. Nokia zvládá i navigaci v některých rozlehlých budovách, hlavně ve velkých městech. Ač jsou Nokia mapy o hodně lepší než Bing mapy od Microsoftu, stále je na telefonech s Windows Phone poráží české
Mapy.cz.

Dostupnost: Windows Phone
zdarma

 

SmartMaps

Smart maps

Turistická mapa v měřítku 1:25 000 s podrobným plánováním tras a podporou geocachingu. Podrobná mapa je ještě přesnější, umí i navigaci, ale jde hlavně o aplikaci pro turisty. Obsahuje databázi tras Klubu českých turistů, takže je vhodná hlavně pro pěší. Nechybí cyklotrasy, běžkařské stezky ani nezpevněné cesty. Užitečné je zobrazení turistických směrovníků a veškerých zajímavých míst ve vašem okolí. Mapy jsou k dispozici on-line i off-line pro šetření datového tarifu, ovšem za off-line si připlatíte, a ne zrovna málo.

Dostupnost: Android, Windows Phone
zdarma, placená verze obsahuje off-line mapy

 

Wifi tram a iRIS

Wifi Tram

Dvě mapové aplikace, které ukazují aktuální umístění všech vozidel MHD s informacemi o jednotlivých linkách.
Jsou užitečné, když si nejste jistí, zda spoj opravdu přijede a má jen zpoždění. Obě mapy fungují na podkladech
Google Maps a údaje o vozidlech přejímají přímo od Dopravního podniku.

Propracovanější je novější iRIS, jenž umí lépe odlišit jednotlivé druhy dopravy a ukazuje i směr jízdy. Tento typ map zatím funguje jen pro brněnské „šaliny“, autobusy a trolejbusy, jiná města si musí počkat. Pro fanoušky MHD povinnost.

Iris

Dostupnost: Android
zdarma

 

Apple mapy

Apple mapa

Jde sice o hlavní mapovou aplikaci pro iPhone, ale v současnosti natolik nepřesnou a nepoužitelnou, že bude
trvat minimálně několik měsíců, než dojde ke zlepšení. Sám Apple chybu přiznává (což se většinou neděje) a pracuje na nápravě. Na jedné straně se občas zobrazuje místo Zlína Gottwaldov, na druhé se prý chystá kompletní 3D vrstva. Na rozdíl od Google Maps ale nedává Apple takový důraz na Česko, tuzemské mapy se zlepšení jen tak nedočkají. Uživatelům iPhonu a iPadu tak lze zatím doporučit kteroukoliv jinou mapu.

Dostupnost: iOS
zdarma

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist