Rakouští archeologové oznámili nález podprsenek starých 600 let. Jde o přelomový a jedinečný objev v dějinách odívání - doposud se myslelo, že ženy nosí podprsenky teprve asi 100 let. Čtyři lněné podprsenky ze středověku byly nalezeny na rakouském zámku Lengberg ve východním Tyrolsku, ve čtvrtek o tom informoval server uibk.ac.at a agentura AP.

U dvou z nalezených podprsenek již radiokarbonová datace potvrdila, že pochází z 15. století. Odborníci na dějiny odívání nález označují za překvapivý, protože se doposud předpokládalo, že podprsenky se nosí jen o něco déle než sto let, kdy vystřídaly těsné korzety.

Rakouská archeoložka z Innsbrucku Beatrix Nutzová, která tkaniny zpracovávala v rámci své disertace, uvedla, že toto středověké spodní prádlo bylo objeveno již v roce 2008, ale zpráva je zveřejněna až nyní. Minulý rok o nich měla sice odbornou přednášku, ale informace zůstala pouze v akademických kruzích.

Nejstarší kalhotky na světě"Dva exempláře zachované ve fragmentech vypadají jako kombinace podprsenky a krátké košile. Košíčky končí přesně pod ňadry, byly však doplněny o další textilní části zakrývající dekolt, oděv však neměl rukávy," vysvětlila Nutzová. Dva další objevené kousky se podle ní podobají dnešním podprsenkám ještě více.

Kurátorka pro oblast módy z Londýnského muzea Hilary Davidsonová podle AP konstatovala, že zvláště jeden z kousků "vypadá přesně jako (moderní) podprsenka".

Kapsy pro ňadra

Až do tohoto nálezu nebyly žádné doklady o existenci podprsenek v době před 19. stoletím. "Středověké písemné prameny se o tomto tématu vyjadřují mlhavě, někdy jsou používány obraty jako "kapsy pro ňadra" nebo "košile se sáčky". Jiné zdroje zmiňují pouze jakési pentle, jejichž účelem bylo upevnit velká ňadra k tělu," doplnila Nutzová.

"S výjimkou jedné nalezené podprsenky mají všechny tři zbývající velmi velké košíčky, což by odpovídalo pramenům popisujícím "sáčky" na košilích," řekla archeoložka.

Na zámku Lengberg bylo v souvislosti s přestavbou objeveno před čtyřmi lety celkem více než 2700 textilních fragmentů z 15. století.

"Textilie byly používány společně s dalšími předměty, vesměs z organického materiálu, jako jsou kožené boty, coby výplňový materiál", vysvětlila dále podle serveru uibk.ac.at Nutzová. Mezi zmíněnými 2700 fragmenty jsou zastoupeny látky různých velikostí, materiálů, barev i zdobení. V některých případech lze i zjistit, zda původně patřily ženám, mužům nebo dětem.

Badatelka uvedla, že se zde našlo i pánské spodní prádlo: "Jedny zcela zachovalé lněné spodky, fragment dalších spodních kalhot a textilie z červené a modré vlny, která sloužila u kalhot jako lacl, patřily mužům."