Filmy Lidice, Tobruk, Kolja nebo Obecná škola spojuje jedna skutečnost. Byla zde použita vojenská technika z Muzea na demarkační linii v Rokycanech. Ta je ve většině případů pojízdná, což si můžete ověřit osobně. Bahno přítomné na kolech aut či pásech tanků prozrazuje, že se stroje používají i při exhibičních akcích či oslavách výročí.

Například 11. listopadu v jedenáct hodin a jedenáct minut uplyne patnáct let od otevření muzea. Desetitisíce návštěvníků míří v červnu i na akci Bahna, která představuje vojenskou techniku při rekonstrukci historických událostí.

Muzeum je rozděleno na tři části. Hlavní venkovní expozice zahrnuje nákladní automobily výrobců Aero, Tatra Kopřivnice, Praga či Ford nebo obrněné transportéry. Například OT-90 má dokonce hned tři země původu (SSSR, ČSSR, ČSFR). Uvidíte tady dále motorový člun Močál na podvozku nebo tanky ze druhé světové války: T-34/85 Vpered na Berlin a T 34/85 Žižka. Nesmí chybět ani letecká bojová síla, tudíž k vidění je tu i bitevní vrtulník Mi-24D Hind.

Vnitřní expozice – s podtitulem „Nikdo nemá právo zapomenout“ – se zaměřuje především na školy a mládež. Najdete v ní ukázky výstroje a zbraní legionářů vracejících se z první světové války nebo dokumenty vztahující se k vyhlášení samostatného Československa. Třetí částí muzea je naučná stezka s československým opevněním.

Návštěvníci si mohou expozice projít sami nebo zažádat o průvodce, jehož funkci zdarma zastává ředitel muzea František Koch. „Většina tatínků, strýčků a dědečků sem jde především proto, aby se znovu podívali, u čeho na vojně sloužili, a aby to svým dětem a vnoučatům ukázali,“ říká pan Koch. Na otázku, zda má ve sbírce svůj oblíbený kus, pak odpovídá rovněž otázkou: „Řekněte mi, který rodič vám ukáže na dítě, které má radši?“

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se