Ve věku 86 let zemřel ve čtvrtek významný architekt, teoretik urbanismu a pedagog Jiří Hrůza. Byl hlavním projektantem územního plánu Prahy, věnoval se také urbanismu různých regionů Česka.
O úmrtí informovala Lenka Burgerová z Ústavu urbanismu Českého vysokého učení technického v Praze, kde Hrůza působil.
Přestože se Hrůza věnoval především urbanistické praxi, veřejnosti je známější jako teoretik urbanismu. Napsal publikace jako Budoucnost měst, Teorie města, Města utopistů a Město Praha. V nejbližší době vyjde v nakladatelství Academia jeho nová kniha Svět měst.
Architektura v antikvariátech
Hrůza se narodil 31. května 1925 v Praze, o architekturu se zajímal už v dospívání. Zájem ve něm vyvolalo už okolí pražské Letné, za časů protektorátního totálního nasazení ovládl základy vysokoškolské matematiky a deskriptivní geometrie a už tehdy například po městských antikvariátech hledal svazky edice Mezinárodní soudobá architektura.
"Nikdy jsem si nemyslel, že bych měl dělat urbanismus, což byl zprvu jen exoticky znějící pojem ze spisů Teigeho a prvních překladů Le Corbusiera. Pracoval jsem několik týdnů jako brigádník na dole u Rynholce a na obnově interiérů nacisty během války zneužité budovy v Zikově ulici. Ta se pak stala prostředím ústavů a ateliérů školy architektury, aby byly její interiéry později rozčtvrceny přičkami na kanceláře rektorátu ČVUT," vzpomněl Hrůza v rozhovoru pro časopis Architekt.
Hrůza, na kterého měl vliv někdejší hlavní architekt české země František Fiala, pak v hlavním městě dlouhodobě působil na Útvaru hlavního architekta.
Územní plán
V šedesátých letech se podílel především na územním plánu pražsko-středočeské aglomerace. "Byl to projekt překonávající správní hranice a tradiční soupeření mezi Prahou a Středočeským krajem. Podařilo se projekt vydat jako obsažné album velkého formátu s variantami řešení, důrazem na kvalitu prostředí a prvními pokusy o uplatnění matematických metod," řekl Hrůza, pro kterého byly šedesátá léta dobou, kdy měl Útvar hlavního architekta koncepci i pravomoc.
Mezi roky 1971 až 1990 poté pracoval jako vedoucí projektant územního plánu Prahy.
Hrůza se tehdy účastnil projektování pražského olympijského areálu, působil ale také v zahraničí. V roce 1967 byl jednou z vedoucích osobností pražského Mezinárodního kongresu architektů UIA. V roce 1968 přednášel na univerzitě v Detroitu v USA, v sedmdesátých letech minulého století vedl pro OSN závěrečné práce na rozvojovém plánu Srí Lanky.
Vídeňská univerzita mu v roce 1976 udělila Herderovu cenu za mezinárodní přínos k rozvoji teorie urbanismu. V roce 1994 se stal členem Rady starších Mezinárodní společnosti urbanistů ISoCaRP, mezi jejíž zakladatele patřil.
"Smrt zastihla Jiřího Hrůzu v plné síle a intenzivní práci, až do minulého týdne předával své bohaté odborné zkušenosti, entuziasmus a nadšení pro urbanismus českým i zahraničním studentům fakulty architektury," uvedla jeho asistentka Burgerová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist