První sněhový Krakonoš vyrostl na jilemnickém Masarykově náměstí už v roce 1909, tehdy však neseděl, ale stál.

Od tohoto roku zkrášluje jilemnické centrum každou zimu, pokud to sněhové podmínky jen trochu dovolí.

Krakonošova hlava se vždy obrací k jeho domovským horám.

Krakonoše opět vytvořila čtveřice šikovných výtvarníků v čele s Josefem Dufkem. Ten sněhového obra staví už patnáct let. Navázal tak na tradici udržovanou jeho otcem a založenou jeho dědečkem.

Poslední úpravy

"Letos to byla největší dřina za poslední roky, sníh byl samý led. I kluky, kteří jsou v průměru o deset let mladší než já, bolely po čtyřech dnech ruce a měli toho dost," popisuje vznik Krakonoše Dufek s tím, že sám už by celou akci rozhodně nezvládl.

Josef Dufek a jeho dílo

Na náměstí letos navezlo na stavbu Krakonoše sníh 50 nákladních aut. "Podařilo se nám navršit vysokou hromadu, takže letošní Krakonoš je o dva metry vyšší než ten loňský šestimetrový," říká Josef Dufek.

Krakonoš

Pro tvárnost materiálu se také využilo pět hasičských cisteren vody, samotná práce na soše zabrala čtyřem lidem čtyři dny.

Krakonoš

Krakonoš nestál v Jilemnici pouze v roce 1912, kdy městečko hostilo významné lyžařské závody. na náměstí proto místo Krakonoše vyrostla socha Jana Buchara, průkopníka lyžování v Čechách.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist