V lomu Alkazar u Berouna vzniká horolezecký park, první sportoviště svého druhu v Česku. Park je volně přístupnou atrakcí, která má sloužit horolezcům všech výkonnostních skupin.

Stěny lomu jsou kvůli tomu osazeny jistícími prostředky, horolezci také vybudovali trenažér pro zachytávání pádů a další atrakce. Podobné parky jsou oblíbené v alpských zemích, kde je využívají zejména rodiny s dětmi.

Město atrakci i přes původní výhrady povolilo, protože horolezci splnili podmínky, které zahrnovaly například zákaz příjezdu k lomu auty. Zájemci se tam prý dostanou jedině pěšky nebo na kole.

"Lezení bude na vlastní nebezpečí a bude stanoven řád, který budou muset lidé dodržovat," řekl starosta města František Ečer. Lidé musejí mít také vlastní lezeckou výbavu.

Lezecký park leží v místě bývalého vodáckého tábořiště. Horolezci tam kromě jistících prostředků a trenažéru vybudovali pět metrů vysoký skalní práh, který slouží jako přístupová cesta z nejnižšího rovného patra lomu. Součástí parku jsou dětské atrakce, jako třeba kameny pro přeskakování, dřevěné břevno nad zemí pro nácvik rovnováhy, hrazda nebo ohniště.

Vápencový lom Alkazar se nachází nad řekou Berounkou nedaleko ústí potoka Kačáku. Dříve ho často navštěvovali trampové.