Britská společnost Titanic Memorial Cruises už téměř vyprodala dvě obří výletní lodi, které se v dubnu 2012 vydají po stopách Titaniku. Informoval o tom deník The Independent, podle něhož si plavbu nenechaly ujít více než dva tisíce fanoušků legendární potopené lodi.

Rostoucí zájem o blížící se stoleté výročí katastrofy vedl další firmu k nabídce zájezdu, při němž si turisté budou moci vrak Titaniku prohlédnout ze speciální ruské ponorky. Ta vyrazí na moře v létě a zájemci si musí připravit zhruba 59 000 dolarů (asi 1 200 000 Kč).

Místa na na první lodi, vyplouvající z přístavu Southampton, byla vyprodána během několika týdnů, oznámil Miles Morgan, majitel bristolské firmy Titanic Memorial Cruises. Druhá loď prý bude obsazena během měsíce. "Jen novinářů se nám hlásilo tolik, že bychom jimi mohli obsadit celou loď. Zájem byl z celého světa, lístky si zarezervovali lidé z 24 zemí světa," dodal Morgan.

Cena jednoho lístku se vyšplhala na 5995 britských liber, tedy asi 190 tisíc korun. Někteří z cestujících vyrazí na plavbu v historických kostýmech, atmosféru na Titaniku by jim mělo připomínat i menu, které se tehdy servírovalo. V jedenáctichodovém menu první třídy tak nebudou chybět například ústřice nebo kuřecí soté po lyonsku.

Během šestého dne plavby, kdy se tehdy největší loď světa potopila (na Titaniku zahynulo 1514 lidí), bude ve 2 hodiny 20 minut ráno sloužena památeční mše. Na první z lodí poplují i příbuzní obětí katastrofy a také těch, kteří měli to štěstí a přežili. 

Právě tím se Miles Morgan brání kritikům, kteří jím organizované plavby označují za voyeurství: "Ti, kteří ztratili na palubě své blízké, nebo ti, kteří přežili, mi všichni řekli, že si nedovedou představit lepší způsob, jak si připomenout výročí, než to, že to učiní na místě, kde se loď potopila."

100 let od potopení Titanicu

Jak plul Titanic

1. den: Vyplutí ze Southamptonu

3. den: Plavba v klidných vodách

5. den: Sedm varování před ledovými krami. V 11.40 naráz do ledové kry.

6. den: Ve 2.20 se Titanic potopil.

 

Program plavby Titanic Memorial Cruise

1. den: Vyplutí ze Southamptonu

3.–4. den: Posilovna, wellness, přednášky o historii

5. den: Žádné kolize nejsou v plánu.

6. den: Mše ve 2.20 hod.

7. den: Příjezd do kanadského Halifaxu, návštěva hřbitova, kde leží ostatky obětí.

8. den: Příjezd do New Yorku, plánovaného cíle Titaniku

 

100 let od potopení Titanicu