Před novým ministrem kultury stojí řada rozhodnutí v kauzách politických, jako jsou například církevní restituce, ale i mediálně propíraných tématech.

Předchozí ministr kultury Besser v médiích nejčastěji sklízel kritiku, ať už za rozhodnutí o demolici budovy na Václavském náměstí, pokus o sloučení Národního divadla se Státní operou či naposledy odvolání šéfa Národního filmového archivu.

IHNED.cz vybralo pět kauz, v nichž také nového ministra čekají těžká rozhodnutí. Přesto je musí učinit rychle.

1. Církevní restituce

Politicky nejcitlivějším tématem i pro nového ministra zůstávají církevní restituce. Jedná se totiž o 135 miliardách korun. Nejnovější zdržení v navrácení církevního majetku zapříčinila tento týden legislativní rada vlády.

Její šéfka Karolína Peake žádá, aby se před vydáním majetku provedla jeho inventarizace. Vláda by pak odsouhlasila každé individuální předání. Peake chce prý zabezpečit, že úředníci budou předávat skutečně jen majetek ve vlastnictví státu, s čímž podle ní ministerstvo kultury souhlasí.

Ještě v pondělí ráno přitom ministr Besser neměl kloudnou představu o tom, jak má taková inventarizace probíhat. Církve tudíž zvažují, že namísto dalších průtahů využijí výzvy Ústavního soudu a začnou se o majetek soudit.

Podle návrhu na církevní restituce má stát vrátit 56 procent zabavených budov, pozemků a lesů, přičemž dalších 59 miliard korun jim bude splácet po dobu příštích třiceti let. Stát bude navíc dotovat církve dalších 17 let.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se