1. KIASMA, muzeum současného umění

Budova od architekta Stevena Holla leží v centru města, na dosah od finského parlamentu. Působí svou asymetričností - návštěvník muzea je nestále konfrontován s měnící se perspektivou. Místnosti, kterými prochází, mění tvar i velikost. Zakřivené tvary budovy umožňují, aby bylo všech 25 výstavních sálů v pětipatrové budově přirozeně osvětleno. Stavba tohoto muzea zakončila několik století trvající úsilí o ustavení instituce, která by měla soudobé finské umění jako základ své práce. Vítězný projekt vyšel ze soutěže, které se v roce 1993 zúčastnilo více než 500 známých architektů. Dokončena byla v roce 1998.

2. Kostel ve Viikki

Důraz na atmosféru a na detail je typický pro tento kostel stejně jako využití dřeva v jeho interiéru i exteriéru. Zvenku je budova kostela velmi uměřená, pokrytá dřevěnou fasádou zešedlou působením povětrnostních vlivů. Její funkci připomíná jen krátká zvonice a nenápadný kovový kříž. Interiér je díky velkým prosklenným plochám vizuálně propojený s krajinou.

3. Vyhlídková věž Kupla

Věž, jejíž jméno v překladu znamená Bublina, je dominatou zoologické zahrady, která leží na jednom z helsinských ostrovů. Z centra Helsinek to není právě krátký výlet. Projekt uspěl v roce 2000 ve studentské soutěži. Věž je sestavena z ohýbaných dřevěných latí, které jsou dohromady spojeny kovovými klouby. Zajímavá konstrukce, krásný výhled.

 

4.  Dřevěná kaple v Kamppi

Tato kompaktní dřevěná stavba, kterou studio K2S Architects navrhlo pro centrum helsinské obchodní čtvrti, ještě není dokončena, až se tak ale stane (mělo by to být na počátku roku 2012), zcela jistě se zařadí mezi to nejzajímavější, co se dá z moderní architektury v Helsinkách vidět. Za souvislou plochou dřevěné fasády na jednom z nejrušnějších helsinských náměstí chtějí architekti nabídnout prostor pro nejen kontemplaci.

5. Skalní chrám Temppeliaukion

Chrám vyhloubený do žulové skály byl dokončen v roce 1969. Jeho stěny tvoří původní kámen a zastřešuje jej ve výšce třinácti metrů objemná kupole, která zvenku jen lehce vystupuje nad terén. Světlo do tohoto prostoru s vynikající akustikou (kromě bohoslužeb se tu koná také řada koncertů) proniká celkem 180 okny. Mimochodem - právě na akustice si jeho architekti dali velmi záležet. Zkoumali například, zda kostel obklopit betonovými stěnami nebo ponechat původní kámen (tato možnost zvítězila), museli také upravovat tvar kupole. Ojedinělý projekt kostela vyvolal v době svého vzniku řadu rozporuplných reakcí, dodnes ale přitahuje pozornost turistů - každý rok ho navštíví více než půl milionu lidí.

 

 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se