Dům v Malé Lhotě
Foto: Filip Šlapal
Dům v Malé Lhotě je příkladem ryze soudobé architektury, která se však nezříká tradic. Čistý, přehledný, jednoduchý, čitelný. Vznikl jako archetyp venkovského domu přesně zapadajícího do svého prostředí a ukazuje, jak by se mohlo na vesnici citlivě stavět, aniž bychom rezignovali na "moderní dobu".

Malá Lhota není malá náhodou, trvale v ní žije jenom o něco více než sto lidí. Najdete ji v okresu Blansko na kraji Českomoravské vrchoviny, kousek od Černé Hory a jenom dvacet kilometrů severně od Brna. Je pěkně posazená v malebném údolí, takže je poněkud skrytá a utajená. Mimochodem, kdysi se jmenovala také Šibená Lhotka, protože se na nedalekém kopci Šibeném vykonávalo hrdelní právo oběšením.

Nový dům, díky němuž se vesnice zapisuje na architektonickou mapu země, byl postaven v jejím srdci, tedy na návsi. Kdysi na neobyčejně rozlehlém, převážně svažitém pozemku, který zabírá skoro šest tisíc metrů čtverečních, stávalo několik budov. Těžce však zchátraly a jejich rozklad byl natolik pokročilý, že rekonstrukce nepřicházela vůbec v úvahu a musely se strhnout.

Podobně zanedbaná byla také parcela podobající se zarostlé, jenom těžce prostupné džungli, kde se člověk bez mačety či kosy pohybuje nanejvýš s vypětím všech sil. Po vyčištění a následné kultivaci prokoukla, ponechány byl jen zdravé stromy s "pamětí místa", například ořech nebo lípa před stavením při pohledu z ulice.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.