Masopustn__udileni_doktor_tu_v_Milevsku_295x195.jpgZa městským karnevalem či průvodem masek nemusíte zrovna do Benátek, Basileje či Kolína nad Rýnem. Pořádají se i u nás. Ten s nejdelší tradicí objevíte v Milevsku v jižních Čechách.

Není tak okázalý a efektní jako v evropských městech. Vychází ovšem ze staročeských tradic a masopustních her známých už ve středověku třeba v Kutné Hoře i v Praze.

Pohřbívání do sněhu zakázáno

Odkdy se v Milevsku setkáváme s maškarami a jízdou Bakuse, těžko už dnes zjistit, nejstarší písemný záznam je z roku 1862. O masopustním pondělí a úterý před Popeleční středou vozili Bakuse městem v průvodu maškar, dokonce měl i manželku a dvě až tři děti.

Bakus byla čestná funkce a jeho představitel musel být mnohdy vycpán hrachovinou, aby měl pořádné rozměry. Doprovázeli ho hrobaři, kostelník, kněz, smuteční zpěváci i ministranti. Průvod uzavírala bláznivá maškara "s křížkem po funuse".

N_kter__masky_bud__i_strach_295x195.jpgNakonec byl Bakus pohřben a zaházen do sněhu na břehu potoka, který ještě tehdy tekl přes náměstí, později v rybníku Kuklík. Ze sněhového hrobu ho nakonec samozřejmě zase vyprostili, ovšem nezřídka svoji roli odstonal. Když se jednou nešťastník prochladil tak, že zemřel, úřady závěrečné pohřbívání zakázaly. Poslední taková obchůzka se v Milevsku konala v roce 1864.

Když zákazy pominuly, Bakus se do průvodu vrátil. Jezdil v kočáře taženém opicemi, za doprovodu historických armád v uniformách pruských, rakouských i napoleonských. Etnografové si cení toho, že jde vlastně o velké pouliční divadlo, kde masky hrají i s diváky. Stále ho organizuje Maškarní sdružení, jež tak s půldruhého století dlouhou historií patří k nejstarším svého druhu v Česku.

Zdejší masky mnohokrát zkoumali národopisci. Z filmových záznamů lze dokumentovat vývoj masek. Slávu milevských maškar poznamenal i politický vývoj. Nekonaly se ani za jedné války, a ani minulému režimu nebyla bujará oslava vždy po chuti. A také v posledních letech několikrát chytaly dech.

B_val__m_stostarosta__radn__a_starosta_m_sta_295x195.jpg"Tradice milevských maškar je dlouhá 148 let. Dnešní organizátoři ji vzkřísili a po delší době jí opět dali správnou šťávu. Prostě maškary se uzdravily," vysvětluje masopustní papež, jinak starosta Milevska Zdeněk Herout.