Letní výstava Roky ve dnech - české umění let 1945-1957 připravená kurátorkou Marií Klimešovou pro Galerii hlavního města Prahy byla avizována a mnoha recenzemi a nominacemi potvrzená jako událost sezony. To podstatné z výstavního projektu představuje stejnojmenná monografie nakladatelství Arbor Vitae.
České poválečné umění bylo poprvé komplexně zachyceno v pátém dílu akademických Dějin českého výtvarného umění. Roky ve dnech jsou prvním výstavním počinem představujícím umění tohoto období v důstojné šíři. Poněkud opožděně navazují na výstavu Ohniska znovuzrození - české umění 1956-1963 z roku 1996 a ukazují, že to podstatné, co nalézáme v umění 60. let, se začalo odehrávat již trochu dříve.
Výstavy píší dějiny
Stovky obrazů, soch, fotografií a koláží shromážděné v sálech Městské knihovny; mezi desítkami autorů díla Václava Boštíka, Vladimíra Boudníka, Pavla Brázdy, Libora Fáry, Jiřího Koláře, Mikuláše a Emily Medkových, Bohuslava Reynka, Josefa Sudka, Josefa Šímy nebo Toyen. Těžká kubická architektura výstavy asociující představu o atmosféře doby a podporující hutnost sdělení vystavených děl nabídla temně barevnou procházku dvanácti lety českého umění vnímanými dosud jako komplikované mezidobí.
Výstava i katalog je jednou ze "splátek dluhu" dějinám umění. V návaznosti na knižní akademické naznačení této umělecké etapy si mohla Marie Klimešová dovolit představit poválečné umění jako strukturu prostupujících se problémových okruhů. Posunem ve vypořádávání se s naší rozpolcenou minulostí na poli dějin umění je také zdůvodněné vynechání oficiálně uznávaného umění.
Rozsáhlá výstava odrážela rozporuplnou dobu nadvlády socialistického realismu z hlediska navazování na odkaz meziválečných avantgard a progresivních tendencí nepodléhajících tlaku režimu. Kurátorka vybírala autentické umělecké výpovědi, pro propagandistickou jásavost tak nezbylo místa.
Uznání umění socialistického realismu jako nedílné součásti českých dějin umění bylo věnováno v posledních dvaceti letech mnoho úsilí a z připomínkování jeho opomíjení se však již pomalu stalo klišé. Obraz vytvořený výstavou Roky ve dnech není komplexním obrazem doby, je jejím deníkem a míra subjektivnosti je zde přiznaná.
Doba přeludů
Katalog uvozuje text filozofa Miroslava Petříčka o charakteru podzemního umění padesátých let. Intervaly let 1945-1947 a 1948-1956 vztahují umění ve třinácti kapitolách ke dvěma etapám českých dějin, závěr tvoří rok 1957 - rok očekávané změny.
Umění "přeludných" poválečných let sleduje Marie Klimešová v návaznosti na meziválečnou avantgardu, především na surrealismus, jenž ve válkou otřesené společnosti rezonoval novými významy. Padesátá léta jsou rozložena do desítky okruhů výtvarných fenoménů, témat, názorů a inspirací. Prezentovaná díla překvapují rozmanitostí přístupů. Velkorysá kurátorská koncepce umožnila sledovat tvorbu uznávaných osobností českých dějin i umělců méně známých a text katalogu ji doplňuje podrobným popisem hledajícím spojnice s uměním následujícího období i uměním Západu. Neustále připomínané prostupování obraznosti fantomy doby ukazuje bezútěšnost prožívané reality.
Rok 1957 představuje očekávaný konec dlouhých roků nehybnosti a tvorby v ústraní. Umělecká díla v tom roce vzniklá však jen potvrzují známou pravdu, že historické mezníky nelze brát absolutně. Obrazy v sobě nenesou příznaky počínajícího společenského a kulturního uvolnění, rok 1957 nebyl pro umělce zastoupené na výstavě zlomem v jejich tvorbě. Klíčové hledisko autenticity tak znovu potvrdilo svou nosnost a obrazy z roku 1957 samozřejmě předznamenávají umění "zlatých šedesátých".
Roky ve dnech - české umění let 1945-1957
Nakladatelství Arbor Vitae, 2010
424 stran, 1301 korun
temné poklady z ještě temnější doby Katalog k výstavě Roky ve dnech představuje české umění v letech 1945-1957, které stálo mimo hlavní či oficiální proudy a nesmělo být dlouho v žádné podobě představováno veřejnosti. Na snímku obraz Žena a město malíře Mikuláše Medka (vlevo) a koláž Zbyňka Sekala.
FOTO: GHMP
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist