V panice prchající plážoví turisté, hotelový personál vytahující na molo muže s odervanou nohou a ruku visící jen na kůži. A opodál mizející v moři hrozivá trojcípá hřbetní ploutev. Tak popisovaly desítky turistů v oblíbeném egyptském letovisku ošklivý incident z minulého týdne, kdy žralok napadl koupající se lidi. Zatímco se běžný člověk, který se dostane jednou dvakrát za rok o dovolené k moři, právě teď hrozí a plánuje raději zájezdy do hor, netuší, že jen v Česku jsou stovky jiných, kteří setkání se žraloky považují za normální, a dokonce je vyhledávají. Jsou to potápěči a vědí, jak se mají v blízkosti mořských predátorů zachovat.
V těchto dnech se pláže v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch opět otevírají pro koupání. Po celkem pěti útocích žraloků na šnorchlující rekreanty se lidé k moři vracejí trochu váhavě. Okukování barevných korálů a stovek korálových rybek v metrové hloubce je ale jednou z největších atrakcí Egypta. Místní úřady zatím turisty uklidňují tvrzením, že na každé pláži bude přítomna hlídka, podél pobřeží budou neustále křižovat rychlé čluny a navíc nejméně jeden z agresivních predátorů byl už odchycen. V Egyptě se podle expertů na turistický ruch vše vrátí k normálu během měsíce nebo dvou. Pokud nedojde k dalším útokům.
Kdo by se bál do Egypta, ať letí na Kypr
Za žraloky se pořádají zvláštní potápěčské zájezdy. „Jen kvůli setkání se žraloky jsou hodně poptávané naše výpravy k Rudému moři na Brother Islands, jižní ostrovy St. Johnes, korálové zahrady Abu Fandira na egyptsko-súdánské hranici nebo o něco severněji leží velmi oblíbený potápěčský kemp Awlad Baraka,“ přibližuje zájem českých potápěčů o žraloky Petr Vonka z potápěčského klubu Divers.cz. Běžné je setkání se bělocípými, útesovými, dlouhoploutvými a na některých egyptských lokalitách je možná vidět i kladivouny nebo celkem ojediněle žraloka liščího.
Jaké platí zásady, aby se člověk nestal terčem žraločího ataku?
Je to vcelku jednoduché: neprovokovat, nekrmit, nesahat a sledovat okolí.
Máte zkušenosti s agresivními žraloky?
Máme velmi mnoho zkušeností ze setkání se žraloky. Můžeme je počítat nejméně na stovky. Ale nikdy nedošlo k útoku. Je to jednoznačně tím, že naše výpravy – ať už na safari lodích nebo v potápěčských centrech – vedou velmi zkušení průvodci. A ti samozřejmě striktně trvají na dodržování bezpečnostních zásad. My se chováme dobře ke žralokům a oni se stejně chovají k nám.
Turisté na plážích u Šarm aš-Šejchu se nechovali slušně?
Nebyl jsem tam. Ale vím, že je naprosto běžné, že rekreanti drobí do vody pečivo, aby přilákali korálové ryby. A za rybami může připlout i ten, jehož jsou kořistí.
Světová média navíc spekulovala o dalších možných příčinách. Uhynulé ovce shazované z lodí nebo dokonce konspirativní operace tajných služeb. Co si o tom myslíte?
U těch mrtvých zvířat nevím, žraloci jsou přirozeně velmi citliví na pach krve ve vodě. A o takových výmyslech, jako je vypouštění zvlášť cvičených žraloků, se nechci vůbec bavit. Ostatně v Rudém moři číhají i jiná nebezpečí než pouze žraloci.
Například?
Jedovaté ryby jako ropušnice, kamenná ryba, perutýni. Ošklivě zranit mohou i ohnivé korály nebo medúzy. Ale stačí dodržovat doslova jen pár zásad, a není důvod k obavám.
Jel byste se teď do Egypta potápět?
Už mám naplánovaný termín. V nejbližších týdnech navíc vyplouvá hned několik našich safari výprav. Pokud vím, nikdo neodřekl a všichni se naopak těší. Kdo by se ale přeci jen obával žraloků v Rudém moři, může zamířit na náš katamaran Valhalla ve Středozemním moři. Teď pluje podél kyperských břehů a kapitán volal, že je tam voda ještě pořád 23 stupňů teplá.
Setkání se žraloky: pěkná i strašná videa
Jak vypadá setkání s obávanými mořskými dravci, ukazují stovky videí na specializovaném českém internetovém portálu pro potápěčská videa a fotky www.youdive.cz. Nejčastěji jsou zde zachyceny momenty, kdy se ke kameramanovi – dnes už je i podmořská záznamová technika cenově přístupná téměř komukoliv – přibližuje žralok. Je vidět, že potápěči jsou v tu chvíli v klidu, bez trhavých pohybů a velmi pečlivě sledují velké ryby kolem sebe. Žralok je většinou zvědavý tvor, přiblíží se sice, ale často si sám udržuje nejméně metrový odstup.
Podívejte se na dvě zajímavá "žraločí" videa:
http://www.youdive.eu/video/69/%C5%BEralok-dlouhoploutv%C3%BD-v-egypt%C4%9B
http://www.youdive.eu/video/1149/kr%C3%A1sa-%C5%BEralok%C5%AF
Potápěčský video portál Youdive.cz ovšem zachycuje i incidenty. Jedním z nich je moment, kdy se žralok zakousl potápěči do obličeje. Na opakovaných záběrech je přitom velmi dobře patrné, že šlo jednoznačně o výsledek hloupého nápadu potápěče, který si z rozpustilosti vyndal z úst vzduchový regulátor, chytil žraloka oběma rukama, otočil ho na záda a pokusil se ho políbit.
http://www.youdive.eu/video/829/nehoda-se-zralokem-pusu-mu-nedavej
Na jiném videu je zase zachycen moment, kdy žralok na mělčině se zakousl do nohy muže, který stál pevně a klidně na dně. Útok se odehrál zdánlivě bez jakéhokoliv vyprovokování. Nicméně z pozorného sledování vyjde najevo, že kolem muže krouží na záběrech v těsném okolí hned několik žraloků. Aby na jeden záběr kameraman dostal víc žraloků naráz na jedno místo, s velkou pravděpodobností před spuštěním kamery použil návnadu.
http://www.youdive.eu/video/841/bull-shark-kousl-ericha-v-průběhu-natáčení
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist