Zdraví zdraví. Nezdraví nezdraví? Kdepak, nezdraví zdraví i zdraví zdraví. Alespoň v těchto chodbách to vždy platilo. Potkávali se tu a zdravili zdraví i nezdraví navzájem. Zdraví byli úředníci v kancelářích, nezdraví návštěvníci, kteří sem docházeli kvůli výplatám zdravotní renty.

hlavn__vchod_295x195.jpgDělnickou úrazovou pojišťovnu, která od roku 1929 stojí na levém břehu Vltavy pod Strossmayerovým náměstím, navrhl architekt Jaroslav Rössler. Pětipatrový palác má monumentální rozměry a není se čemu divit. Když Rössler v roce 1927 zakázku na projekt získal, slavilo se právě čtyřicet let od doby, kdy bylo říšským zákoníkem stanoveno, že „všichni dělníci a výkonní úředníci, v továrnách a hutích, v dolech na nevyhrazené nerosty, v loděnicích, ve skladištích a lomech jsou pojištěni proti následkům úrazů, jež by při práci se staly“. Velká sláva si žádala velký dům, a tak Jaroslav Rössler nakreslil sídlo se sedmi stovkami kanceláří. Kdyby je člověk chtěl všechny prozkoumat a jedné kanceláři věnoval den, vyšel by ven až za dva roky.

V době, kdy se pojišťovna otevírala, bylo co prohlížet. Zvenku ohromující budovu zjemňovaly uvnitř linie ve stylu art deco. Vestibul je zdobený křižujícími se přímkami schodišťových stupňů, čtvercového reliéfního rastru pod stropem a hladkých sloupů. Do stran se kolem mléčně zasklených obdélníkových oken rozbíhají dvě ramena schodiště, která ústí v širokou chodbu před řadou kanceláří. Rytmus kroků úředníků určuje do čtverců uspořádaná dlažba. Tady se chodilo rovně, pravidelně, spořádaně.

interi_r_295x195.jpgŘád měla i ředitelova pracovna. Sem se nezvalo na kobereček, ale na parkety, pečlivě vyskládané do vzorku rybí kosti. Podél stěn zabudované vestavné skříňky a sekretáře bez jakéhokoliv zdobení. Pouze pravidelnost rovných linií a obdélníků. Jediná rozpustilost, ovšem jen v úřednických mezích, byla dopřána stolku uprostřed místnosti. Ač sám stroze čtvercový, trnože měl vyklenuté do oblouku. Art deco osahávané podrážkami bot.

Rössler pamatoval nejen na eleganci interiéru, ale také na pohodlí pro návštěvníky. Do jednotlivých pater budovy je ze středu vstupního vestibulu vyváží paternoster, donekonečna obíhajících 14 kabin z tmavého dřeva. Úředníci jsou v Rösslerově paláci dodnes, sídlí tu městský a finanční úřad.

schodi_t__295x195.jpgV pětipatrovém labyrintu chodeb se sedmistovkou kanceláří se vkrádá myšlenka, zda právě tady nezdravil zdravé i nezdravé zřejmě nejznámější prvorepublikový úředník Dělnické úrazové pojišťovny Franz Kafka. Nezdravil. Kafka pro pojišťovnu pracoval od roku 1908 do roku 1922. A to Rösslerův dům ještě nestál.

Jak se tam dostat

Ze Strossmayerova náměstí (tramvaje číslo 1, 5, 8, 12, 14, 15, 17, 26, 26) se vydejte směrem k nábřeží Kpt. Jaroše, dojít sem můžete i ze stanice metra Vltavská.