Tento článek čtěte prosím ve dvojici. Pro samotáře nefunguje. Krása vzniká spojením.
Vinohradské ulice Na Kleovce a Koperníkova si nejprve hledí každá svého a pranic se o sebe nezajímají. Koperníkova se pohodlně vine po vrstevnici od východu k západu, Kleovka si to míří od Nuslí na sever vzhůru na Vinohrady.
Když už to vypadá, že do sebe narazí, Koperník se Kleovce omluví a půjdou si dál svou cestou, stane se něco nečekaného. Kleovka se ke Koperníkovi na poslední chvíli přivine, tisknou se k sobě a nakonec se spojí. A to spojení... to je tedy něco!
Těžko by se v Praze hledalo elegantnější schodiště než to, které spojuje tyto dvě vinohradské ulice. Měkce zaoblené, k příchozím vlídné. Pevná železobetonová konstrukce schodů dává pocit jistoty, vzdušné zábradlí volnost.
A křivka štíhlého pilíře je odpalovací rampa, která člověka vynese až ke hvězdám. Ladná jak šíje dívky, která zakloněná čeká na polibek od milence.
Tohle místo je milencům zaslíbené. Skutečným i filmovým. V roce 1973 se právě tady, u půvabného schodiště a vedle stojícího činžovního domu, natáčel film Milenci v roce jedna. Svou lásku tu prožívala Helena Poláková, která tu bydlela a nechala se po cestě domů doprovázet Pavlem Krouzou.
Mileneckou dvojici si vymyslela scenáristická dvojice Jan Otčenášek a Jaroslav Balík. Architektonickou dvojici moderního schodiště a bytového dvojdomu stvořili dva projektanti Tomáš Pražák a Pavel Moravec. Výsledek vždy na jedničku. Funkcionalistický činžovní dům navrhli Moravec s Pražákem v roce 1932. Oba stavební inženýři spolu pracovali už třináctým rokem a specializovali se na bytové domy a průmyslové haly. Nerozptylovali se dekorativností, jako správní inženýři se soustředili na funkčnost. Krása pak sama vyplynula ze správného fungování.
Dvojdům, který ve své střední části vytváří bránu nad vyústěním ulice Nad Petruskou do Koperníkovy, nabízí prosvětlené byty, vzdušné balkony, denní světlo na schodištích a teplo od slunce na terasách v horních patrech. Bílou fasádu zdobí jemné stíny říms.
Z inženýrských výpočtů se zrodila i krása vedlejšího schodiště. Křivka betonového pilíře vychází z rozložení sil v zatíženém nosníku. Cokoliv navíc by bylo na schodišti zbytečné, protože by to nic neneslo.
V tomto koutě Vinohrad to jsou samé dvojky. Ale na jedničku!
JAK SE TAM DOSTAT
Z tramvajové zastávky Jana Masaryka (spoje číslo 4, 22) se vydejte stejnojmennou ulicí, poté zahněte do Americké a pokračujte až do Koperníkovy.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist