Šéfkuchaři z nejlepších českých restaurací vařili pro Hospodářské noviny desítky zajímavých receptů. Najdete mezi nimi jak tu největší českou klasiku, jako je třeba kanec se šípkovou omáčkou, tak nejrůznější variace a světovou kuchyni, např. italské risotto s cuketou a květem, tiramisu či marocký tajin. Ty nejpovedenější z nich pro vás vychází ve středečním IN Magazínu na plných 20 stranách. Jsou roztřízené podle stupně náročnosti, takže s námi může bez obav vařit začátečník i náročný kuchař. Každý z receptů doplnil Aleš Pokorný, hlavní someliér restaurace Monarch, vhodným vínem. V INu vám nabídneme i několik rad a zajímavostí ze světa gastronomie. Zde vám nabízíme lahodnou ochutnávku.
Marinovaný candát s chřestovým salátem
(rozpis na čtyři porce)
8 tyčinek zeleného chřestu 2 polévkové lžíce panenského olivového oleje
2 polévkové lžíce bílého octa balsamico
5 dkg salátu polníčku
2 celá vejce na omeletu
200 g čerstvého candáta
mouka, vejce, strouhanka na obalení
sůl, čerstvě mletý pepř, rostlinný olej na osmažení
Marináda: 2 dl bílého vinného octa
4 dl čistého kuřecího vývaru
2 lžíce cukru
2 cibule
kořenová zelenina, divoké koření (nové koření, bobkový list, pepř celý)
Candáta nakrájíme, osolíme, opepříme a obaleného osmažíme dozlatova. Orestujeme kořenovou zeleninu a cibulku. Přidáme koření a cukr, zalijeme octem a vývarem a 30 minut vaříme. Dochutíme a dáme zchladit. Ve studeném nálevu marinujeme osmaženého candáta 72 hodin. Čerstvý chřest oloupeme a uvaříme v citronové vodě s cukrem, solí a lžící másla. Chřest uvařený na skus zchladíme a poté smícháme s polníčkem a ochutíme olivovým olejem, octem balsamico a solí. Na salát naskládáme marinovaného candáta, přidáme krutony z bílé veky a natrhanou vaječnou omeletku.
Autor receptu: Jan Punčochář, šéfkuchař pražské restaurace Le terroir
Tip na víno: Veltlínské zelené pozdní sběr 2009 Flower line, Mikrosvín, Mikulov, 195 Kč.
Lilkové závitky
(rozpis na čtyři porce)
1 lilek
10 dkg měkkého kozího sýra
1/2 hrsti piniových oříšků
30 listů rukoly
1 snítka petržele
2 stroužky česneku
2 snítky tymiánu
2 bobkové listy olej, sůl, pepř
Lilek nakrájíme na plátky vysoké asi centimetr, osolíme a necháme dvacet minut „vypotit“. Poté, co pustí vodu, lilek osušíme a dáme krátce opéct z obou stran na pánvi. Pak plátky hodinu marinujeme v oleji s tymiánem a stroužky česneku. Mezitím si z rozmačkaného kozího sýra, piniových oříšků a nasekané petržele připravíme náplň. Dochutíme solí a pepřem. Do každého z marinovaných plátků zavineme trochu připravené směsi a dva lístky rukoly.
Rada na závěr: Lilky necháme dvacet minut vypotit, a když pustí vodu, osušíme je utěrkou.
Autor receptu: Titus Eliáš, šéfkuchař restaurace Na Kopci
Tip na víno: Chardonnay pozdní sběr 2008, vinařství Černý, Valtice, 185 Kč
Salát s čekankou a slaninou
(rozpis na 4 porce)
2 ks čekanky
1 ks čekanky radicchio
1 ks salátu dubový list
1 ks salátu polníček
1 ks frisse salátu
15 cl olivového oleje
6 cl balsamico octa
150 gr slaniny (pancetta nakrájená na kostičky)
6 pl. toastového chléba (nakrájený na kostičky a opečený)
60 gr vlašských ořechů (nasekané)
sůl, pepř
Důkladně vyprané salátové listy čekanky zbavíme košťálu a smícháme s dalšími druhy salátu. Pro chuťové i estetické obohacení přidáme jadérka z granátového jablka a nasekané vlašské ořechy a odložíme do mísy.
Na pánvi necháme zesklovatět italskou slaninu neboli panchettu, kterou nakrájíme na nudličky. Po té přidáme toustový chleba a nakonec rozpálenou pánev zalijeme balsamikem. Takto připravený dresing nasypeme do salátu, proházíme, zakápneme olivovým olejem a dochutíme solí a pepřem.
Autor receptu: Titus Eliáš, šéfkuchař restaurace Na Kopci
Tip na víno: Zweigeltrebe pozdní sběr 2009, vinařství Spielberg, Archlebov, 155 Kč
Muškátové želé
(rozpis na čtyři porce)
1 litr vína odrůdy muškát
1/2 kg jahod 2 balíčky čiré dortové želatiny
Želatinu rozpustíme ve víně, pomalu přivedeme k varu a mícháme, dokud nezhoustne. Potom ji přelijeme do připravených sklenek či misek a do připravené směsi vhodíme jahody nakrájené na plátky. Pokud použijeme lesní jahody, mohou být i vcelku. Dáme zchladit, a jakmile směs ztuhne, podáváme.
Autor receptu: Katarzyna Kordylewska, cukrářka a pekařka
Tip na víno: Muškát moravský kabinetní 2008, vinařství Tetur, Velké Bílovice, 225 Kč
Špagety s omáčkou a rajčaty
(rozpis na 4 porce)
na těstoviny: 1/4 kg semoliny
1/4 kg hladké mouky
1 lžíce parmazánu
3 vejce
8 žloutků
na omáčku: 30 sladkých cherry rajčat
3 stroužky česneku
30 lístků bazalky
olivový olej extra virgin
Šest lžic oleje rozehřejeme na pánvi, přidáme celé stroužky česneku a na mírném plameni necháme prohřívat. Rajčata spaříme, oloupeme z kůže, nasekáme na kousky a přidáme na pánev s několika nasekanými lístky bazalky. Nezvyšujeme plamen a necháme rajčata dusit asi pět minut. Po dvou minutách vyjmeme z pánve stroužky česneku. Mezitím vložíme čerstvě připravené špagety do vroucí osolené vody a necháme povařit tři minuty. Jakmile jsou hotové, scedíme je a přidáme na pánev k rajčatům spolu se zbylou nasekanou bazalkou. Směs na pánvi prohazujeme a postupně k ní přidáváme další čtyři lžíce oleje. Z rajčat se odpaří voda, omáčka zhoustne, zkrémovatí a přilne ke špagetám. Po minutě odstavíme z plamene a servírujeme.
Autor receptu:Andrea Accordi, šéfkuchař restaurace Allegro
Tip na víno: Invetro 2007, Renieri – Castelo Baci, Toskánsko, Itálie, 355 Kč
Zeleninová polévka s červenou čočkou a kokosovým mlékem
(rozpis na čtyři porce)
2 až 3 mrkve
1/4 cukety
1 cibule
1/2 řapíkatého celeru
1 červená paprika
1 zelená paprika
2 lžíce olivového oleje
20 dkg červené čočky
1 l vody
1 až 2 stroužky česneku
1 lžíce francouzského sypaného droždí
1 dl kokosového mléka
sůl
Na pánvi rozpálíme olej, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a řapíkatý celer pokrájený na kostičky a chvíli smažíme. Přidáme mrkev pokrájenou na kolečka, kousky cuket a papriky. Vsypeme čočku a zhruba po minutě míchání přidáme francouzské droždí. Po chvíli zalijeme vodou a osolíme, přidáme utřený česnek. Vaříme bez pokličky asi 15 minut. Nakonec vlijeme kokosové mléko. Můžeme ihned podávat. Při skladování nezakrýváme pokličkou, ale pečicím papírem.
Autor receptu: Václav Stanislav, spolumajitel a šéfkuchař restaurace Lehká hlava
Tip na víno: Sauvignon pozdní sběr 2008, vinařství Barabáš, Hodonice, 295 Kč
4 zaječí stehna 1 jablko 1 citron 15 dkg slaniny 2dcl červeného vína 5 lžic povidel 1 lžíce nastrouhaného perníku 10 sušených švestek 10 oloupaných mandlí 2 větší mrkve kus celeru (zhruba o velikosti jedné mrkve) kus petržele (zhruba o velikosti jedné mrkve) 1 střední cibule 1 litr masového vývaru cukr krystal hladká mouka máslo ocet, olej jalovec, bobkový list, celý černý pepř, nové koření, sůl, čerstvý tymián a rozmarýn Zaječí stehna prošpikujeme asi třetinou slaniny, osolíme a opečeme je na oleji ze všech stran. V kastrole na másle orestujeme nakrájenou kořenovou zeleninu spolu s kořením a bylinkami. Když zelenina troche změkne, přidáme cibuli, zbylou slaninu a cca 5 minut zarestujeme. Zasypeme krystalovým cukrem a necháme zkaramelizovat. Přidáme oloupaný citron a oloupané jablko bez jádřinců a zakápneme octem. Autor receptu: Jiří Štift, šéfkuchař restaurace Essensia Tip na víno: Zweigeltrebe 2006 Coteaux Peluic, vinařství Hrabal, Velké Bílovice, 455 Kč
Zajíc na černo
(rozpis na 4 porce)
Do takto připraveného tmavého základu vložíme opečené maso, podlijeme červeným vínem a necháme ho skoro vyvařit. Zalijeme do 3/4 vývarem a zavaříme. Stáhneme teplotu a pod poklicí pomalu dusíme v troubě při 160 °C, dokud není maso měkké. Během dušení dle potřeby maso otočíme a podlijeme vývarem. Měkké maso vyjmeme ze základu, který lehce zahustíme máslovou jíškou. Zahuštěnou omáčku necháme cca 1,5 hodiny provařit. Do provařené omáčky přidáme švestková povidla, sušené švestky a mandle, nastrouhaný perník a dochutíme dle potřeby solí, cukrem a citronem. Dochucenou omáčku scedíme a promixujeme s čerstvým máslem. Omáčkou zalijeme vařená stehna.
Podáváme s nudlemi z bramborového těsta či bramborovými knedlíky. jakých šest minut, jsou hotové dřív než knedlíky,“ přibližuje Štift postup.
Risotto s cuketou a květem
(rozpis na čtyři porce)
1 cuketa
1 cuketový květ
1 jarní cibulky
100g másla
1 hrnek rýže
2 lžíce parmezánu
1 litru drůbežího vývaru
olivový olej, pepř, sůl
Na oleji lehce osmažíme na jemno nasekanou cibulku tak, aby neztmavla. Pak přidáme dvě lžíce na kostičky nasekané cukety a lehce zarestujeme. Poté přidáme rýži. Když slyšíme, že začíná jemně praskat, je opražená tak akorát, a tak přidáme dvě sběračky vývaru a lehce osolíme. Necháme probublávat na plotně patnáct až dvacet minut, podle druhu rýže. Postupně doléváme vývar a průběžně mícháme. Nakonec prohodíme s jednou lžící olivového oleje a lžící cukety, kterou jsme nasekali na drobné kostičky. Pak přidáme parmezán a máslo, znovu prohodíme, osolíme, opepříme a ozdobíme kousky květů cukety, které jsme v oleji osmažili jako chipsy. Nahrubo loupaná rýže má výraznější chuť.
Autor receptu: Andrea Accordi, šéfkuchař restaurace Allegro
Tip na víno: Prosecco spumante brut, Casa Defra, Itálie, 215 Kč
Kanec v šípkové omáčce
(rozpis na čtyři porce)
1,5 kg kančí krkovice
100 g špeku
2 lžíce cukru
1 lahev kvalitního červeného vína
3 střední mrkve
1 petržel
1/2 celeru
3 velké cibule
200 ml šípkového pyré
1,5 l zvěřinového vývaru z kostí na podlévání
brusinková zavařenina
1 až 2 lžíce hladké mouky na jíšku
100 g másla
slunečnicový olej
citronová šťáva
čerstvý tymián a rozmarýn, jalovec, celý černý pepř, bobkový list, sůl a pepř
Maso nakrájíme na menší kostky, ochutíme solí a pepřem a v kastrole nebo na pánvi na oleji zprudka opečeme ze všech stran. Opečené maso přesuneme do mísy, k výpeku přilijeme trochu červeného vína, necháme odvařit a přidáme k masu.
Na troše másla a nakrájeném špeku opečeme pokrájenou kořenovou zeleninu, když změkne, přidáme cibuli, svázané čerstvé bylinky a divoké koření zavázané v ubrousku (aby bylo později snazší jej vyjmout z omáčky), trochu zasypeme cukrem a necháme pomalu karamelizovat do tmavě zlatavé barvy. Přidáme opečené maso i s výpekem, šípkové pyré a zarestujeme.
Přilijeme víno a necháme ho pomalu odvařit. Mírně podlijeme vývarem a pomalu, za občasného přilévání vývaru, maso dusíme. Po zhruba 1,5 hodině omáčku lehce dohustíme máslovou jíškou a maso dovaříme doměkka. Měkké maso vyjmeme ze základu. Omáčku dosladíme trochou brusinkové zavařeniny, dochutíme solí a pepřem, případně dotáhneme trochou citronové šťávy. Krátce povaříme a pak omáčku propasírujeme přes jemný cedník. Přecezenou omáčku vlijeme do mixéru, prošleháme s několika kostičkami studeného másla a nalijeme ji zpět na maso. Před podáváním prohřejeme.
Maso podáváme v hlubokém talíři přelité větším množstvím omáčky s knedlíky.
Autor receptu: Jiří Štift, šéfkuchař restaurace Essensia
Tip na víno: Frankovka pozdní sběr 2006, vinařství Spielberg, Archlebov, 299 Kč
Další desítky receptů pro začátečníky i náročné kuchaře najdete v IN magazínu, který vychází 21. července.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist