Mně se tu zalíbilo hned," říká Radek Vaněk. Vyrůstal v paneláku v Boleslavi, dělal ošetřovatele v děčínské zoo, pracoval jako lesník. Putoval po hájovnách a služebních bytech. Před dvanácti lety objevil v Lísce u České Kamenice kopřivami zarostlou roubenku Bábinku. Dnes v bývalé rekreační chatě Domácích potřeb čepuje borůvkové pivo, za humny má psa a fenku, dva mrzuté mývaly a dvanáct lam.
Můžete tu přespat a lamy alpaca, zvířata s hlubokýma hnědýma očima a dlouhými krky, si prohlédnout pěkně zblízka. Ničeho se nebojí. Ale nehladit, nemají to rády! Jsou prý chytřejší než psi, mají přátelskou povahu, avšak umějí tvrdě kopnout. Britská královská rodina je používá k ochraně ovčích stád před liškami. Jejich vlna má skoro zázračné vlastnosti: přírodní duté vlákno hřeje a zároveň dýchá, je měkké jako kašmír a hladké jako hedvábí.
"Občas sem vezmu kolovrátek a lidi si můžou vyzkoušet, jak se přede a vyčesává," vykládá asi největší český znalec lam alpaca. V útulné světnici, kde už uspořádal i hudební vystoupení bolivijských indiánů, ukazuje pan Vaněk lehké a teplé čepice i šály, které si tu můžete za pár stovek koupit.
Klidné místo pro nacisty
Ve stejné chalupě v Lísce, číslo popisné 7, se před dvěma sty lety narodil Franz Preidl, první z deseti potomků německého přadláka. Stal se z něho nejvýznamnější kamenický občan. Postavil v okolí několik textilních továren, byl to štědrý mecenáš, velkorysý stavitel a nakonec i starosta. "Došlo mi to až po několika letech, že vlastně navazuju na jeho tradici," říká chovatel lam. "On ale zaváděl industriální výrobu. My se vracíme k ruční práci."
Druhou světovou válkou skončila v České Kamenici česko-německá idyla. Už pár dní po Mnichovu sem přijel na inspekci říšský vůdce. Přivítaly ho nadšené davy a Marktplatz hned přejmenovali na Adolf Hitler Platz. V roce 1942 spojenci vybombardovali důležitou zbrojní fabriku Weser-Flugzeugbau v Brémách a nacisté začali hledat ruhige Stellen - klidná místa, kam by mohli válečnou výrobu přestěhovat.
Jedno našli v údolí lemovaném pískovcovými skalami, hned vedle České Kamenice u obce Janská. Zabavili tu celý komplex Preidlových textilních továren a překryli je maskovacími sítěmi. Až do konce války žádný ze spojeneckých průzkumníků obrovskou leteckou továrnou neodhalil.
Z Brém nacisté přivezli zaměstnance i stroje. Založili v okolí více než třicet pracovních táborů, povolali nuceně nasazené. Celkem tu pracovalo šest tisíc lidí z osmnácti zemí světa. Nakonec vznikl i koncentrační tábor Rabštejn. Jeho vězni v nelidských podmínkách rubali v okolních skalách chodby a haly, do nichž se měly stroje přestěhovat, aby byly v bezpečí před nálety. Za osm měsíců na sklonku války vykopali a částečně vybetonovali čtyři a půl kilometru chodeb.
Pažba Hitlerovy kosy
Když před osmi lety areál opustila česká armáda, založil Vladimír Pešek se dvěma kamarády občanské sdružení, jež o podzemní továrnu pečuje. Uvnitř připravili pozoruhodnou expozici a nabízejí zájemcům tříhodinovou prohlídku. "Děláme to jako blázni, za vlastní peníze. Nenapadlo nás, že sem začnou jezdit autobusy plné zájemců o válečnou historii."
V podzemí uvidíte součástky letadel, zbraně, historické dokumenty, vzpomínky pamětníků, ale především předměty každodenní potřeby, které se našly v okolí. Vždy, když se říčka Kamenice rozvodní, vynese na světlo nové poklady. Třeba nezvykle těžký kámen, z nějž se vyloupne pažba těžkého kulometu MK-42 zvaného Hitlerova kosa a schopného vypálit 1800 střel za minutu. Nebo lžíci, již si z kusu plechu vyklepal krumpáčem jeden z vězňů. Snad si tak zachránil život. "Na první pohled to jsou jen staré rezaté krámy, ale pro nás mají cenu nezměrnou," říká pan Pešek.
Po skončení války se role obrátily a v bývalém koncentráku byly násilně internovány německé rodiny před vystěhováním z Československa.
Jak se tam dostat
Autem trvá cesta z Prahy do České Kamenice slabé dvě hodiny. Vlakem či autobusem asi o půl hodiny déle.
Jak na to
Podzemní letecká továrna Rabštejn
Je nutné se objednat na čísle 732 850 351 (pan Pešek) nebo 775 862 485 (pan Hunčovský). Sejít se musí alespoň osm lidí. Teple se oblečte, v podzemí je vlhko a teplota 8 °C. Prohlídka trvá tři hodiny.
Kde se ubytovat
Česká Kamenice
Základní a levné přespání nabízí nevzhledná městská ubytovna. Kdo chce víc pohodlí, může zkusit hotel Slavie. Spát se dá i s lamami v horské chatě Bábince nebo na zámku.
Kam na jídlo
Penzion Myslivna
Levné a chutné hotovky dostanete U Kašny na náměstí. Na kávu jděte ale raději jinam, třeba naproti do pizzerie Leone. Penzion Myslivna na kraji města skutečně provozují myslivci. Restaurace nabízí zvěřinu a hosty se snaží odrovnat gigantickými porcemi.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist