"Jezdí sem pravidelně, české taneční soubory tu máme třikrát do roka," říká Melita Pokorná, majitelka daruvarské mlékárny Biogal. Po otázce, zda do desetitisícového městečka v západní Slavonii zavítají také čeští turisté, kroutí sympatická blondýna smutně hlavou: "Ne, ne, všichni jezdí jen k moři."

Její čeština je stále perfektní, i když do země svých předků už moc nejezdí. Stejně skvělé jsou i sýry, jejichž výroba začala v mlékárně před pěti lety. Chloubou podniku je kozí sýr Capra, v němž znalci ucítí vůni bukového dřeva. V celém Chorvatsku ho ale neseženete, malý podnik s pár zaměstnanci vyrábí hlavně pro okolní odběratele. Mlékárnu však můžete navštívit v rámci putování po Daruvarské vinařské stezce, na níž se nabízí degustace ve sklepech pěti různých vinařství.

"Češi přišli do Daruvaru už před 250 lety. Já sama jsem si dělala rodokmen a zjistila jsem, že moji předkové pocházejí z Pardubic," vypráví Melita, jež strávila v Česku několik měsíců v 90. letech během válek v bývalé Jugoslávii. Hrdě přitom zmiňuje fakt, že v Daruvaru funguje česká škola a vydává se tu i český časopis Jednota. Zdejší kraj patřil v 18. století k nejchudším v rakousko-uherském mocnářství a majitelé území kolem Daruvaru, šlechtický rod Jankovičů, poskytl českým a moravským rolníkům a řemeslníkům půdu za výhodných podmínek. Nejstarší českou vesnicí bylo Ivanovo Selo.

Turci víno zakázali

Město, kde dnes tvoří etničtí Češi asi 14 procent obyvatel, si oblíbili už staří Římané. Tehdy se jmenovalo Aquae Balissae podle zdejších termálních pramenů. Minerální vody a bahno pomáhají v dnešních lázních Daruvarske Toplice zejména při léčbě ženských a revmatických onemocnění. Odpočinek tu kdysi hledali i císaři Hadrián nebo Marcus Aurelius. Tehdejší lázně ale později zničili Turci, kteří Slavonii více než sto let okupovali.

Moderní dějiny Daruvaru jsou však spjaty s jediným jménem - hrabětem Antunem Jankovičem. Muž, jenž zde dostal ve druhé polovině 18. století půdu od Marie Terezie, začal s rozsáhlou výstavbou lázeňských domů i barokního zámku.

Na šlechtickém sídle se ale neblaze podepsala válka. Všechen historický nábytek byl ukraden, a proto se dnes zámek používá jako koncertní síň, pořádají se tu výstavy vín a svatby. Další zajímavost si můžete prohlédnout přímo před vchodem: rozložitý strom jinan dvoulaločný je druhým nejstarším exemplářem svého druhu v Evropě.

Hrabě Janković dal také Daruvaru jméno podle ptáka jeřába, jenž se stal symbolem města a je součástí městského znaku. Obnovil zde i pěstování vína, které předtím zakázali Turci. Vinice na úpatí nedaleké hory Papuk svědčí hlavně bílým odrůdám, nejrozšířenější je graševina (ryzlink vlašský). Počítejte s poněkud vyšším obsahem alkoholu, než je obvyklé u moravských vín - chorvatský spotřebitel jej vyžaduje.

Kde ochutnat staročeské

Návštěvníky z Česka ale možná ještě více zaujme zdejší pivovar, který funguje už od roku 1840 a je nejstarším v celém Chorvatsku. Pivo zvané Staročeško se tu vaří podle starých českých receptur, světlý dvanáctistupňový ležák prý nejvíce připomíná starobrno. Před rokem však pivovar skončil v úpadku z důvodu platební neschopnosti bývalých majitelů. Letos v květnu jej u obchodního soudu v Bjelovaru koupila za 14 milionů kun Kufner Group ze Sirače. Původní cenu pivovaru přitom konkurzní správce odhadl na 86 milionů eur. Pivovar byl ale prodán až na sedmý pokus a investoři z Česka a Rakouska, kteří o něj údajně projevovali zájem, se u soudu nakonec neobjevili.

Staročeško můžete ochutnat třeba ve dvou kavárnách se zahrádkami na hlavním náměstí, v jehož horní části najdete také budovu Svazu Čechů v Chorvatské republice. Za prohlídku rozhodně stojí i Juliův park a katolický kostel Svaté Trojice, stojící na římských základech. Budete-li se chtít v horkém dni svlažit, zamiřte do dva roky starého akvaparku Aquae Balissae. Kromě bazénů tu mají také tobogan, skluzavky, vodopády či umělou řeku. Ve všech bazénech i atrakcích se používá minerální voda, průměrná teplota je 32 stupňů.

Daruvar projdete rychle, příjemné dva dny se tu ale strávit dají. A s historicko-gurmánskou zastávkou se vám cesta od Jadranu už nebude zdát vůbec dlouhá.

Jak se tam dostat
autem

Daruvar leží 130 km od Záhřebu. Jeďte po dálnici směrem na Bělehrad, opusťte ji u města Kutina.

Kde se ubytovat
Hotel Termal

Tříhvězdičkový lázeňský hotel Termal nabízí kromě lázeňských procedur i wellness, paintball nebo squash. Za dvoulůžkový pokoj s polopenzí zaplatíte 900 kun (asi 3300 Kč). www.daruvarske-toplice.hr

Kam na jídlo
Vinařství Kovačević

Spojit večeři s degustací zdejších vín můžete ve vinařství Kovačević v ulici Franje Kuhača 49. Čeká vás tu spousta specialit z vepřového i výborné sýry. Z vín si nenechejte ujít zejména graševinu (u nás se jí říká vlašský ryzlink), chardonnay a tramín.