Pevnost, která je na seznamu UNESCO, může denně navštívit 2500 turistů.

Peruánské úřady minulý týden opět zpřístupnily turistům kulturní dominantu, inckou pevnost Machu Picchu, která byla v lednu odříznuta od zbytku země prudkými přívalovými dešti. Většina železniční dráhy PeruRail, vedoucí z asi 80 km vzdálené regionální metropole Cuzco k pevnosti, byla spěšně opravena.

Machu Picchu přivádí ročně do Peru statisíce turistů a jeho návštěvnost představuje 90 procent z turistických zisků země. Bezprostředně ekonomicky ohroženo bylo kvůli více než dvouměsíčnímu uzavření dominanty samotné Cuzco, kde se podle agentury AFP podílí na turistickém průmyslu spojeném s dominantou až 175 tisíc lidí.

Podle úmluv mezi Národním kulturním institutem Peru a památkářskou organizací UNESCO, která má Machu Picchu na svém seznamu světového kulturního dědictví, může pevnost denně navštívit 2500 turistů. Podle BBC přišlo Peru během každého dne, kdy byla památka uzavřena, zhruba o jeden milion dolarů.

Peru se v posledních letech snaží své zisky z turistiky zvýšit. V únoru, měsíc po uzavření Machu Picchu, zavedl peruánský ministr turistiky Martin Perez zvláštní program Cuzco Pone, který snížil ceny letenek a ubytování ve městě, které se samo pyšní inckými památkami, o 50 procent. To přilákalo za poslední dva měsíce desetitisíce turistů.

Podle Světové rady pro cestování a turistiku je Peru pátou nejrychleji rostoucí zemí v Jižní Americe v oblasti cestovního průmyslu. Letos má podle jejích údajů příjem z turistiky v zemi dosáhnout 10 miliard dolarů a do roku 2020 se očekává až dvojnásobný nárůst.

Jeden z novodobých divů světa, citadela Machu Picchu v jihoperuánských Andách. Foto: Reuters