Luxusní bydlení začíná ve sklepě. U hromady černého uhlí člověk bezpečně pozná, zda bydlí se vším komfortem. Pětipatrový činžovní dům v pražské Maiselově ulici s číslem orientačním 21 je bydlení na dobré adrese, a to nejen proto, že je to odsud jen minuta chůze na Staroměstské náměstí, půl minuty do módních obchodů v Pařížské ulici a přímo pod jeho okny je parčík, socha Mojžíše od Františka Bílka a Staronová synagoga.

V tomto domě se totiž od prvních chvil v roce 1911, kdy byl postaven a zkolaudován, bydlelo výhradně luxusně. Pochvaloval si to každý, kdo si do uhláků nabral ve sklepě brikety. Nemusel totiž s nimi nikam chodit, odvoz uhlí obstarával elektrický výtah. Model Stigler, automatické zastávky ve všech patrech i mezaninu, tlačítkové ovládání, ukazatel polohy a trojí jištění proti pádu zdviže při náhlém vypnutí elektrického proudu. Strojovna umístěná netradičně nikoliv u půdy domu, ale dole ve sklepě, se poprvé rozeběhla v listopadu 1911. Jediné omezení tehdy nájemníkům přikazovalo, že v kabině mohou cestovat buď lidé, nebo uhlí, nikdy ne společně.

Přestože výtah byl před devíti lety kompletně zrekonstruován a například původní dveře jsou nahrazeny moderními a širšími, v přízemí domu se dodnes dochovala ozdobná secesní mříž chránící výtahovou šachtu. Mramor v kombinaci s mosazí zdobí barevné květinové motivy. Elegance tu doslova kvete. V jednotlivých patrech je po stranách výtahových dveří dochované mramorové obložení a secesní mříže doplněné mléčným sklem. Kdo by nahlédl do útrob výtahu, uviděl by původní vyvažovací závaží nebo bezpečnostní klínový mechanismus.

Výtah je ale pouze jednou z mnoha příjemností tohoto činžovního domu. Architekti František Weyr a Richard Klenka totiž od samého počátku projektovali dům jako luxusní. Vždyť standardní byt sestavili například ze čtyř pokojů, koupelny, dvou toalet, pokoje pro služku, prádelny, komory a dvou spíží.

Vstup do domu střeží dvě ženské sochy a příznivý dojem pro příchozí dotváří prostorný vestibul. Tady začíná mramorové obložení a drobná tříbarevná dlažba. K nim se na schodišti přidává secesně dekorované zábradlí a luxus je dotažený až do takových detailů, jako jsou zdobené kryty chránící rohy zdí.

A co mají z luxusního bydlení kolemjdoucí? Kvalitní luxusní chodník, který byl povinen zbudovat stavebník, aby od obce získal stavební povolení. V podmínkách bylo tehdy uvedeno, že nový chodník, který bude bezplatně převeden do majetku města, bude vydlážděn červeným a černým mramorem a obrubník bude z modré žuly nejvyšší jakosti. Hezkou luxusní vycházku!

Jak se tam dostat

Maiselova ulice vychází přímo z náměstí Franze Kafky, nejbližší tramvajovou zastávkou je Právnická fakulta. Pěšky dojdete i z metra Staroměstská.