Luxusní bydlení začíná ve sklepě. U hromady černého uhlí člověk bezpečně pozná, zda bydlí se vším komfortem. Pětipatrový činžovní dům v pražské Maiselově ulici s číslem orientačním 21 je bydlení na dobré adrese, a to nejen proto, že je to odsud jen minuta chůze na Staroměstské náměstí, půl minuty do módních obchodů v Pařížské ulici a přímo pod jeho okny je parčík, socha Mojžíše od Františka Bílka a Staronová synagoga.
V tomto domě se totiž od prvních chvil v roce 1911, kdy byl postaven a zkolaudován, bydlelo výhradně luxusně. Pochvaloval si to každý, kdo si do uhláků nabral ve sklepě brikety. Nemusel totiž s nimi nikam chodit, odvoz uhlí obstarával elektrický výtah. Model Stigler, automatické zastávky ve všech patrech i mezaninu, tlačítkové ovládání, ukazatel polohy a trojí jištění proti pádu zdviže při náhlém vypnutí elektrického proudu. Strojovna umístěná netradičně nikoliv u půdy domu, ale dole ve sklepě, se poprvé rozeběhla v listopadu 1911. Jediné omezení tehdy nájemníkům přikazovalo, že v kabině mohou cestovat buď lidé, nebo uhlí, nikdy ne společně.
Přestože výtah byl před devíti lety kompletně zrekonstruován a například původní dveře jsou nahrazeny moderními a širšími, v přízemí domu se dodnes dochovala ozdobná secesní mříž chránící výtahovou šachtu. Mramor v kombinaci s mosazí zdobí barevné květinové motivy. Elegance tu doslova kvete. V jednotlivých patrech je po stranách výtahových dveří dochované mramorové obložení a secesní mříže doplněné mléčným sklem. Kdo by nahlédl do útrob výtahu, uviděl by původní vyvažovací závaží nebo bezpečnostní klínový mechanismus.
Výtah je ale pouze jednou z mnoha příjemností tohoto činžovního domu. Architekti František Weyr a Richard Klenka totiž od samého počátku projektovali dům jako luxusní. Vždyť standardní byt sestavili například ze čtyř pokojů, koupelny, dvou toalet, pokoje pro služku, prádelny, komory a dvou spíží.
Philippe Schaus: U Vuittona v Pařížské se personál nenudí - čtěte ZDE
Spása v pražské soutěsce aneb Od funkcionalismu až po gotiku - čtěte ZDE
Vstup do domu střeží dvě ženské sochy a příznivý dojem pro příchozí dotváří prostorný vestibul. Tady začíná mramorové obložení a drobná tříbarevná dlažba. K nim se na schodišti přidává secesně dekorované zábradlí a luxus je dotažený až do takových detailů, jako jsou zdobené kryty chránící rohy zdí.
A co mají z luxusního bydlení kolemjdoucí? Kvalitní luxusní chodník, který byl povinen zbudovat stavebník, aby od obce získal stavební povolení. V podmínkách bylo tehdy uvedeno, že nový chodník, který bude bezplatně převeden do majetku města, bude vydlážděn červeným a černým mramorem a obrubník bude z modré žuly nejvyšší jakosti. Hezkou luxusní vycházku!
Jak se tam dostat
Maiselova ulice vychází přímo z náměstí Franze Kafky, nejbližší tramvajovou zastávkou je Právnická fakulta. Pěšky dojdete i z metra Staroměstská.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist