EXKLUZIVNĚ Nedává rozhovory, pro Hospodářské noviny však udělal výjimku. Šéf CME Adrian Sarbu, který stojí za úspěchem Novy. Exkluzivní rozhovor čtěte v magazínu Proč ne už tento čtvrtek.

Co jste naposledy viděl v televizi? Ne jako šéf, ale osobně.
Dneska ráno zprávy.

No ale to bylo určitě pracovní, ne? Abyste je mohl zkontrolovat?
Kdepak, kontrolu jsem vzdal. Nebo takhle, kontroluju lidi a procesy, ne výsledek. A na zprávy se dívám proto, že je mám opravdu rád. Mým prvním zaměstnáním bylo fotografování. To mi byly čtyři. Měl jsem dobrý foťák, otec byl novinář. V devíti jsem začal filmovat. Ale moje první placená práce byla novinářská, psal jsem o filmech a umění. V patnácti a od té doby pracuju pořád.

Koukáte na rumunské, nebo české zprávy?
Na oboje. Večer se dívám i na čtyři programy dohromady.

***

Často slýchám, že noviny jsou kvůli internetu a novým technologiím byznys na vymření. Ale není to tak, že daleko dřív umře klasická televizní stanice, protože si už dnes můžete vybírat z daleko většího množství kanálů a dělat si vlastní program?

Před deseti lety se mluvilo o konci knihy. Teď vidíte její oživení, prostě se jenom z papíru přesunuje jinam. Kniha je živá. U novin padá ten starý model – noviny jako nosič zpráv. To už samozřejmě nefunguje. Ale noviny jako názorová platforma nebo zábava, to přežije. Televize, noviny, knihy, všude rozhoduje obsah.

Zpátky k televizi, prosím...
Klasická televizní stanice přežije a poroste. Bude ale jiná. Nova za pět let, to budou hlavně zprávy a „non-fiction entertainment“, reality show, seriály, ale už ne tolik filmů. Ty budou na jiných kanálech, jako je Nova cinema. Bude to prostě aktuální zábava, zprávy, a něco jako dneska Ulice.

Bude více profilovaná...
Přesně. A hlavní televizní kanály porostou. Less Moonves, šéf CBS, říká, že internet je přítel televize, ne její zabiják. Podívejte se na zimní olympiádu, televize měla díky zájmu o zprávy na internetu podporu. A taky, velmi brzo budeme mít 3D televizi. To bude průlom jako barva. 3D podpoří prodej nové techniky, ovlivní výrobu obsahu. Brzy.

Kdy?
Už příští rok uvidíte 3D v Česku. Budete pořád potřebovat speciální brýle, ale 3D přijde velmi brzy.

***

Měl jste problémy, když jste jako rumunský manažer přišel do Prahy a...
...každý mě nenáviděl. Měli dva pocity – nenávist a strach. Hned druhý den jsem dostal s dobrým smyslem pro humor přezdívku Dracula. A dělám, co můžu, abych ji potvrdil. To je ponaučení: nemůžete porazit to, jak vás lidi vnímají, můžete to jen optimalizovat.

Máte tu přezdívku pořád?
Nevím. (Rozhlíží se po spolupracovnicích... Ty mlčí.) Víte, nejsem tady, abych řídil českou televizi. Jsem tu proto, abych vybudoval nadnárodní společnost, a Prahu jsem si vybral jako sídlo. Poprvé od roku 1990 jsem se kvůli tomu stal zaměstnancem. A to je velká změna. V Nově máme teď dva Rumuny, programový ředitel Novy je Američan, v CME je směsice všech národností. Ale je to americká společnost řízená Středoevropany. Na tohle jsem vsadil. A s naší produkční společností MediaPro děláme totéž – Hollywood střední Evropy.

Exkluzivní rozhovor s Adrianem Sarbu čtěte ve čtvrtečním magazínu HN Proč ne

ctete-v-ctvrtecnich-HN