Tento týden se ozvala první klapka televizního filmu Santiniho jazyk, který pro Českou televizi natáčí režisér Jiří Strach. Filmově televizní zpracování románu Miloše Urbana propojí prvky thrilleru, mystiky a hermetické filozofie s poutavým historickým exkurzem.

Hlavní role byla svěřena Davidu Švehlíkovi, v dalších úlohách se představí Marek Taclík, Viktor Preiss, Martin Stropnický, Monika Timková a Lucie Molnárová. Scénář napsali Miloš Urban a Tomáš Končinský. Kameramanem je Martin Šec.

"Na pozadí fascinující a znepokojivé architektury Jan Blažeje Santiniho, která světově unikátním způsobem mísí prvky baroka a gotiky, se rozvíjí příběh člověka, který hledá na počátku nového tisíciletí ztrácející se pocit smyslu a životního naplnění," charakterizovala předlohu Kateřina Vilímková z České televize.

Hrdinou příběhu je nespokojený zaměstnanec reklamní agentury pověřený nesplnitelným úkolem, který má fakticky ospravedlnit jeho náhlý vyhazov ze zaměstnání. Úkol přijímá, ale jde spíše o gesto vzdoru než vážně míněnou snahu zachránit své postavení.

Práce ho nepřímo zavede na stopu tajemných vzkazů dávno mrtvého architekta, které se zdají promlouvat přes hloubku času přímo k němu. Pouští se do honby za rozluštěním těchto zpráv. Jeho cesta je lemována záhadnými vraždami, které nějak musejí souviset s jeho pátráním.

Fascinující síla světa, do kterého se propadá, vylučuje možnost, aby od svého záměru odstoupil. Na konci ho čeká odhalení, které od základu změní jeho pohled na svět.

Filmaři mají před sebou 20 filmovacích dnů. Natáčet budou především v exteriérech a reálech v Praze, v Kladrubech, v Plasích a na dalších místech. Podle Vilímkové by se měl na obrazovce snímek objevit v průběhu příštího roku.