Skupino, na můj povel, končit! V řad nastoupit! Vyrovnat! Vpravo hleď! Leh a dřep. Klek a sed. Hmit a švih a vzpor a kmit. Všechno přesné, důkladné. Jasné, svižné, přehledné. Raz a dva, raz a dva, funkční, věcné, účelné. A jen střídmě ozdobné!

Péče o zdravé tělo, schránku zdravého ducha, to je pravidelnost a řád. Čisté přímé pohyby, souměrná zátěž na všechny části těla. Žádné zbytečné kudrlinky, ale střídmá estetika. Jaké cvičení, taková tělocvična. I to musí být v souladu.

Stoletá libeňská sokolovna v pražské Zenklově ulici od architekta Emila Králíčka se ke cvičení hodí jako červené trenýrky k bílému nátělníku. Vystavěna ve stylu geometrické secese, má souměrné průčelí, ve kterém přímé linie oken a dvou mohutných pylonů připomínají vyrovnané řady cvičenců připravených na prostná.

Sokolové z Libně si v roce 1909 vybrali pro stavbu své nové tělocvičny firmu slavného karlínského stavitele Matěje Blechy, ve které jako hlavní projektant pracoval tehdy dvaatřicetiletý Emil Králíček. V říjnu 1909 se začalo stavět a o deset měsíců později se už mohlo nastupovat na značky.

Jejich pravidelný rastr je možné číst jako vtipnou šifru odkazující na kořeny geometrické nebo také lineární secese. Za propagátora a jednoho ze zakladatelů tohoto stylu je považován vídeňský architekt, pedagog a designér Josef Hoffmann. Za svou tvůrčí posedlost geometrickými liniemi a především užívání čtverce jako základního prvku si vysloužil přezdívku "Quadrat Hoffmann". Těžko hledat přiléhavější jméno pro architekta, který své projekty kreslil na čtverečkový papír.

Čtvercový rastr je v libeňské sokolovně k vidění nejenom na parketové palubovce v podobě bílých značek, ale také například na stropě ve vstupní dvoraně nebo v kazetových dveřích, kterými se vchází na balkon.

Při vstupu do sokolovny je dobré si připomínat: "Jdu cvičit, jdu cvičit, jdu cvičit." Jinak by člověk snadno podlehl iluzi, že vstupuje do galerie, divadla či muzea. Trojramenné schodiště z červeného mramoru zdobí mosazné lampy ve tvaru svícnů a geometrické mříže osazené do zábradlí.

Charakteristickým secesním prvkem je půlkruhové okno v průčelí sokolovny nad balkonem zdobené barevnou vitráží. Balkon nesou na svých bedrech čtyři svalnatí muži - atlanti - které navrhli sochaři Antonín Odehnal a Karel Pavlík. Kromě obvyklé architektonické funkce ozdobného nosného prvku nahrazujícího obyčejný sloup funguje tato čtveřice jako motivátor pro cvičence: Cvič pravidelně, cvič poctivě a budeš svalnatý jako my.

Jak se tam dostat

Sokolovnu najdete v Zenklově ulici 37/2 mezi Libeňským zámkem a kostelem svatého Vojtěcha. Vystoupíte na zastávce tramvají 10, 24 nebo 25 Stejskalova.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist