V časech gotiky sepjali lidé dlaně k modlitbě a směrem k nebesům posílali signál skrz symboliku lomených oblouků. Teď do prostoru nad námi posíláme rakety. Jedna z nich je od června roku 1994 připravena ke startu v Praze na nároží strašnických ulic Krupská a Kolovratská.

Svou ostrou přídí míří vzhůru, stabilitu jí bude zajišťovat deltovitý trup a spojení naváže snadno pomocí robustní antény umístěné na samotné špici. Že připomíná svým tvarem kříž? To je v pořádku, tento strašnický stroj je určený pro cesty k Bohu.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie je raketa na modlitební pohon. Zatím stojí pevně na zemi, ale modlitby jí dávají energii od samého počátku. Pětadvacet metrů vysoký kostel je první sakrální stavbou, která u nás byla postavena po listopadu 1989. A bez přímluv věřících z farnosti by asi nevznikla.

Kostel měl na této parcele vyrůst už za první republiky, ale v roce 1930 se stihla postavit pouze farní budova s kaplí. Budování kostela zastavil pokaždé osmičkový rok - 1938, 1948 a 1968. Bezprostředně po pádu komunismu podala farnost v roce 1991 žádost o stavební povolení a 16 měsíců tlačila úředníky svými modlitbami k vydání potřebných rozhodnutí.

Nebyly to marné přímluvy. Architekt Jindřich Synek navrhl kostel, jaký u nás nemá obdoby. Konstrukce trojbokého jehlanu je celá zavěšená na pětadvacet metrů vysokém centrálním sloupu a vytváří tak obrovský vzdušný prostor krytý skořepinou ve tvaru hyperbolického paraboloidu.

Kdo není zběhlý v deskriptivní geometrii, ať se teď, kdy větve nemají listí, podívá skrz hustou korunu stromu k nebi. Přesně tak působí rošt z dlouhých dřevěných lamel, které jsou do sebe v kostelní klenuté střeše vzájemně propletené. Unikátní konstrukci střechy vyprojektoval statik Otokar Hrdlička.

Zatímco originální zastřešení otevírá snový pohled vzhůru, vybavení kostela váže člověka pevně k zemi. Například křtitelnici tvoří tři robustní kvádry z pískovců, do kterých je vetknutá dřevěná deska a v ní usazená velká skleněná mísa. Za oltář posloužil jen hrubě opracovaný obří kus pískovce ve tvaru trojúhelníku, který svým hrotem míří ke kostelním lavicím. Místo pevné jak víra těch, kteří kostel stavěli.

Budování bylo v roce 1994 ohroženo, když na dokončení chybělo čtrnáct milionů korun. Banky považovaly projekt za ztracený, ale kostel se nakonec postavit podařilo.

Čistotu celé stavby symbolicky korunuje ambon umístěný vedle oltáře. Jsou v něm otisky dlaní a bosých nohou. Představují čistotu lidí předstupujících před Boha vyslechnout si jeho slovo. Je dobře, že strašnická raketa má palivové nádrže plné, ovšem zatím neodletěla.

Jak se tam dostat

Kostel najdete na adrese Ke Strašnické 10, hned u zastávky autobusu 224 Nádraží Strašnice. Nedaleko je také stejnojmenná zastávka tramvají 19, 22 a 26.

Internetové stránky farnosti: www.farnoststrasnice.cz

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist