U tohoto baru je stále prozářený slunečný den, ať je za okny soumrak, sychravá plískanice nebo hluboká noc. Žluté horko se prolíná s blankytnou modří letního nebe. Sytě vybarvený bar je poznávacím znamením Dobešky, půlstoletí starého kulturního domu v Braníku.

Barevná veselost není samoúčelná. Pamatoval na ni už původní architekt Dobešky Zdeněk Vávra, když ji v roce 1961 navrhl. Evropský design se po bruselském Expu 58 koupal v čistých pastelových barvách a geometrickou strohost střídaly hravé organické tvary. Důkaz o tehdejším progresivním návrhu Zdeňka Vávry je možné vidět na vlastní oči, visí zarámovaný nad pokladnou.

Jeho syn David při rekonstrukci v letech 1998 až 1999 dotáhl návrh do barevného konce. Na Dobešce je rozzářené vše. Stěny v baru i ve foyer, světla i odkládací stolky. Bílý je jen chodník před divadlem, když napadne sníh.

Letenka do Bruselu stojí několik stokorun, jízdenka na tramvaj do Braníka 26 korun. A skutečný Brusel je jen naředěný koncentrát Dobešky. Divadelní barevná past pohltí každého, není před ní úniku. Sytě žluté jsou i prosklené výplně dveří, které v dlouhé jihozápadní chodbě oddělují bar od šatny a šatnu od vstupu do zákulisí.

Brusel 58 není jen barevný svět, ale také víra v techniku, pokrok a vynálezy. Pryč je éra moskvičů a škodovek 1000MB, do zapomnění odjely i volhy. Na Dobešce je připomínají už jen jejich koncová světla. Zavěšená na zdi jako lampičky, svítí hostům do půllitrů s pivem a na talíře s utopenci.

Belgický Brusel má jako oltář vědeckotechnického pokroku slavné Atomium, Dobeška světla a stolky z perspexu, moderního akrylátu, který používají například letečtí konstruktéři na výrobu pilotních kabin. Je pevnější než sklo a propouští více světla.

Na Dobešce v baru si pozorně prohlédněte stolky. Desky z tohoto téměř kosmického materiálu jsou prozaicky neseny natřenými a nalakovanými dřevěnými násadami ke krumpáčům nebo motykám.

Na Dobešku je možné pohodlně dojet autobusem, zastávka je jen kousek od divadla, ale mnohem působivější je cesta tramvají po vltavském nábřeží do zastávky Přístaviště. K Dobešce se pak z Braníka stoupá Starou cestou, což je necelý půlkilometr vinoucí se mezi branickými vilkami a zarostlým skalnatým svahem.

Divadlo není dlouho vidět, ale když se v závěru stoupání objeví mezi stromy zářící barevná okna, je to vábení do barevného světa Bruselu 58.

Jak se tam dostat

Divadlo Dobeška najdete v ulici Jasná 6 na Praze-Braníku. Nejbližší zastávkou je stanice autobusu 124 Dobeška, který vyjíždí z Dvorců v Podolí.