První seriál, který se před půlstoletím objevil na obrazovkách Československé televize, se dochoval jen ve zlomcích. Rodina Bláhova, jejíž první díl nazvaný V novém bytě mohli diváci vidět před 50 lety, 9. prosince 1959, se totiž vysílala živě a o jejích kvalitách si tak dnes můžeme udělat jen přibližnou představu.

Ve své době to ale byl trhák - vysílání dalších pokračování seriálu si vynutili sami diváci poté, co se v televizi objevily první díly.

Seriál herce nelákal

Autoři ani herci si přitom nejspíše nebyli vědomi toho, že ve studiu v Měšťanské besedě dělají něco převratného. "V té době jsem už hrála mnohem zajímavější role v divadle a natáčela jsem filmy... Na tom, že točíme první seriál, mi nepřipadalo nic výjimečného," vzpomínala Jiřina Jirásková, představitelka jedné z hlavních postav.

Kromě Jiráskové, která hrála dceru Marii, tvořili rodinu Bláhovu otec Ilja Prachař, matka Stella Zázvorková a syn Jarda v podání Ladislava Trojana.

Scénáře k Bláhovým psal i Dietl

Prachař byl také jedním z autorů seriálu, tím druhým byl dramatik a tehdejší šéfredaktor redakce zábavy Zdeněk Bláha, po kterém se také televizní rodina jmenovala.

Od čtvrtého dílu se pak mezi autory scénáře, který režíroval Jaroslav Dudek, objevilo jméno Jaroslava Dietla. Nejslavnější český seriálový autor přitom přišel do televize s nápadem na vysílání "příběhů na pokračování" v polovině 50. let krátce po absolvování FAMU. Cesta k seriálu se ale otevřela až o několik roků později.

V archivu zůstal jen poslední desátý díl

Z deseti dílů Rodiny Bláhovy, které se od prosince 1959 do prosince následujícího roku vysílaly, se zachoval jen poslední, který pro silvestrovské vysílání roku 1960 natočil režisér Stanislav Strnad. Ostatní části jsou nenávratně ztraceny, seriál se totiž vysílal živě.

"Tři týdny jsme zkoušeli ve Stavovském divadle, pak jsme se na tři dny přestěhovali do Měšťanské besedy před kamery, kde už byly postavené kulisy, a teprve pak se šlo vysílat," popsal výrobu seriálu Ladislav Trojan.

V archivu České televize existuje ještě několik záběrů z osmé části nazvané Podobnost čistě náhodná, která se natáčela v Rumunsku, dát dohromady se je ale nejspíš už nepodaří.

Tento díl je ale zajímavý i z jiného důvodu - je to asi první příklad použití reklamy (přesněji řečeno product placementu) v čs. či českém televizním seriálu. Cestu televizního štábu k Černému moři tehdy sponzorovala cestovní kancelář Čedok, kterou herci z obrazovky nezapomněli zmínit.

O tom, jak vlastně první český seriál vypadal, se mohli televizní diváci opět přesvědčit teprve před několika lety. Vzácný záznam z roku 1960 totiž dlouhá léta ležel pozapomenut v archivu a objevili jej až díky dramaturgyni Janě Dudkové, která na něm svého času pracovala.

Není to přitom jediný podobný případ, lépe se nevedlo ani seriálu Tři chlapi v chalupě (1962-1963) - u něj se z 18 dílů dochovaly pouhé dva.