Singapurské majstrštyky

1.  Singapur trpí ve své Hi-Tech kutně "starofobií". Např. čtyřkoloví veteráni mají na silnicích závoru spadlou. Dopravního provozu se totiž mohou účastnit pouze automobily mladší deseti let.
2.  Singapur je považován za velmoc nákupních chrámů a to i před USA či Japonskem. Nachází se zde nejdelší obchodní dům měřící tři kilometry.
3.  V nedávném výzkumu agentury Future Brand se umístil Singapur na 4. místě v kvalitě životní úrovně pro region Asie a Oceánie. Předčil ho pouze Nový Zéland, Austrálie a Japonsko.
4.  Pokud chcete začít s byznysem, Singapur je dle odborníků jedním z nejlepších míst, kde začít stavět vaši podnikatelskou tvrz.
5.  Město vypadá jako by prošlo čističkou. Je to nejupravenější město na světě, ale za cenu tvrdých zákazů. Singapuřani např. nesmí žvýkat na veřejnosti, aby žvýkačkami nezapatlali veřejná prostranství.

Vedle moderní metropole jihovýchodní Asie Singapuru, kde je zakázáno žvýkání žvýkaček na veřejnosti, vás jistě zaujme také islámská Malajsie s největším dvojmrakodrapem na světě či s nejdelším stromovým mostem v džungli. Singapur a Malajsie patří k menším asijským státům, o to větší je jejich "výkladní skříň". Teploty zde nejdou pod 25 stupňů po celý rok, a proto je doba pro návštěvu univerzální. Obě destinace jsou navíc v rozkvětu, a tudíž se můžete těšit na moderní metropole, ale i pestré džungle.

Singapur v hi-tech mikině, gentlemanském klobouku i vojenských botách

Singapur nejlépe pochopíme, když jej budeme vnímat jako průsečík mezi starým anglickým konservatismem, japonskou modernitou a čínskou striktností. Je to země určitě jedinečná a mnohdy přehlížená. Územně sice zabírá prostor ne o moc větší než např. Praha, o to více toho má v sobě ale nakumulováno.

Singapur je věžatým městským státem s netradičními společenskými poměry.Singapur je věžatým městským státem s netradičními společenskými poměry. Foto: ESO travel

Anglického ducha nese díky gentlemanskému chování místních obyvatel. Lidé jsou tu čestní a poctiví. Krádež je zde velkým morálním mementem. Singapurská společnost je velice citlivá na jakoukoliv kriminální deviaci, a proto si místní obyvatelé skutečně nic nedovolí. Znamenalo by to pro ně vyřazení ze společnosti.

Japonský element zastupuje zase technologická preciznost. Nenajdete zde mnoho policistů, celé město totiž hlídá kamerový systém. Autobusy a vlaky mají ve svém nitru pravděpodobně zakódované hodinky, neboť nikdy nemají zpoždění. A "riviéra" z moderních věžáků vše podtrhuje.

A nakonec čínský faktor. Ten dává všemu řád. Autokracie je zde velice silná. Přísné zákazy vás potkají na každém rohu. Lidé zde nesmějí žvýkat, aby nemohli znečistit město, trhat okrasné květiny, krmit ptáky či močit na veřejnosti. Za vše jsou nemilosrdně vysoké pokuty. Drogy zde znamenají trest smrti. Doslova.

Přesto všechno, a možná právě díky tomu, Singapur mnoho odborníků opěvuje díky vysoké životní úrovni, která láká čím dál tím více cizinců. Např. česká základna imigrantů je tu poměrně vysoká.

Pro turisty bude kromě nasávání netradičního životního stylu jistě zajímavý i místní nakupovací genius loci na Orchard Road. Obchody jsou zde na každém rohu. Na jedné třídě najdete např. až stovku obchodů s hodinkami. Nakupování zde není ani tolik otázka potřeby jako spíše zábavy, a to především díky absenci kulturního vyžití.

Obchody v Singapuru jsou hlavně zdrojem zábavy.Obchody v Singapuru jsou hlavně zdrojem zábavy. Foto: ESO travel 

I přesto tu ale najdeme pár zajímavých akcí. V tamilském hinduistickém chrámu Sri Marianam se koná každý podvečer ceremonie pudža s ohnivými obětinami. Zajímavý je dále např. výlet lanovkou na ostrov Sentosa - zábavní park s úchvatným akváriem, delfíní lagunou, umělou sopkou, motýlí zahradou či hmyzím pavilónem. O tom, že Singapur nejsou jenom věžáky, vás zase přesvědčí proslulá botanická zahrada s jedinečnou sbírkou orchidejí.

Mezi liánami a kulturní paletou Malajsie

Ze Singapuru pouze "přeskočíte plot" a jste v Malajsii, zemi, která za poslední dobu zaznamenala veliký rozkvět, zemi, kde se můžete houpat na liánách, prozkoumávat islámské, hinduistické či taoistické chrámy a dívat se k nebesům na největší světové mrakodrapy. Malajsie je tedy zemí, kde se obecně "tlučou" dosti protichůdné faktory.

Země je totiž významnou asijskou "přestupní stanicí". Vedle Malajců zde najdeme i indickou a čínskou skupinu obyvatel. V minulém století se tyto etnické skupiny nacházely na hraně diskriminačních konfliktů, které pokračují dodnes, ale již ve výrazně menší míře.

Singapurské kulturní centrum.

Nenechte si ujít – Brunej

Sultanát Brunej by pro mnohé mohl znamenat opravdovou cestu do nebes. Sultán totiž zde nevyžaduje vybírání daní a přesto mají místní občané zdarma školství i zdravotnictví. A to hlavně díky bohatým zásobám ropy. Vedle Singapuru a Malajsie je ale Brunej spíš zapadlým mravencem v zelené pralesovité kupě. Příliš turistů sem nejezdí, ač zde rozhodně turistická pastvina bujně roste. Proto pokud zavítáte do Malajsie, udělejte si sem malou odbočku.

Místní národní park Ulu Temburong  je nejzachovalejší tropická džungle na Borneu. Dostanete se  k ní ale pouze po vodě či pavučině dřevěných "létajících" mostů, jenž jsou někdy až 60 metrů nad zemí. Bandar Seri Begawan je hlavním městem Bruneje, a to již od roku 1410. Největším lákadlem je zde mešita a královský palác, který díky svojí výšce 44 metrů stojí na zlatém stupínku největších mešit Dálného východu.

Naši cestu po Malajsii začneme v hlavním městě – Kuala Lumpur. Futuristickou dominantou města je Petronas Twin tower, donedávna nejvyšší mrakodrap na světě.

Singapurské kulturní centrum. Foto: ESO travel  

Tvoří jej dvě věže, měří 452 metrů, má 88 pater a v moderním nasvíceném kabátu se skrývá pět základních pilířů islámu. Ve výšce 170 metrů obě věže propojuje navíc most. Vedle kanceláří se v tomto obrovi rozprostírá i nákupní centrum. Největším konkurentem mu je pak Menera tower, jenž patří k největším vysílačům planety.

Vedle věžáků připomínajících svět Hvězdných válek se rozprostírá naopak starobylé náměstí Nezávislosti. Zde před dávnými lety hráli angličtí gentlemani kriket. Náměstí dominuje palác sultána Abdula Samadana, který nese stopy viktoriánského stylu i maurské architektury.

Ve stejném slohu je postaveno i místní hlavní nádraží, jenž ale dnes ve vlakové dopravě hraje již okrajovou roli. Kousek za nádražím se potom nachází největší mešita v jihovýchodní Asii - Masjid Negara, která svoji modrou kopulí ve tvaru 18cípé hvězdy značí 13 států malajské federace a pět pilířů islámu.

Můstek spojující obě věže mrakodrapu Petronas.

Asi 13 km za metropolí se poté nachází jeskyní chrámový komplex Batu. K jeho dobytí budete muset vystoupat po 272 schodech.

Můstek spojující obě věže mrakodrapu Petronas. Foto: ESO travel

Dejte si přitom pozor na místní přidrzlé opice, která vám rádi vytrhnout z ruky svačinu. Nejlepším obdobím pro návštěvu celého komplexu je přelom ledna a února. Koná se zde totiž hinduistický festival Thaipusam, během kterého se sjíždí k jeskyním celá hinduistická obec.

Rituály, které zde věřící provádějí, jsou poněkud kuriózní. Propichují si háčky kůži, na kterou pak zavěšují obětní dary pro své bohy.

Taman Negara zaujme svoji ekosystémovou šíří.

Ale Malajsie není pouze pestrá Kuala Lumpur, nýbrž i divoké bludiště džunglí. Místní národní park Taman Negara chrání unikátní deštný prales s bohatým ekosystémem.

Taman Negara zaujme svoji ekosystémovou šíří. Foto: ESO travel

K nejzajímavějším aktivitám v parku patří procházka pralesem po nej­delším světovém závěsném chod­níku v korunách stromů, jenž umož­ňuje vzácné nahlédnutí do druhově bohatého korunního patra pralesa s orchidejemi, liánami a květy prales­ních velikánů.

 

 

Inzertní sdělení: Tipy na zájezd do Singapuru a Malajsie

Cestovní kancelář ESO travel, specialista na Kubu, Keňu, Thajsko, Srí Lanku, Dominikánskou republiku atd. vybírá z nabídky zájezdů pro dovolená Malajsie:

Singapur – Malajsie – Brunej

Oblíbený poznávací zájezd, který vás během 13 dnů provede jednotlivými oblastmi.

Navštívíte druhově nejbohatší tropický deštný prales, pohádkové stavby v sultanátu Brunej atd.

Borneo - Sabah - Sarawak

Vydejte se do nedotčených koutů malajského deštného pralesa pozorovaného nejen z korun stromů a poznejte unikátní zachovalé domorodé kultury.

 
Pangkor - Malajsie

Ostrov na­bí­zí mnoho zajímavých aktivit, včetně dobrodružných treků do džungle, výletů na motorce nebo na kole, které lze pronajmout od 8 RM na den.

ESO travel

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist